Bulgar sınırında “rüşvet önlemi”

1096

Tatil

Bulgaristan’ın Türkiye’ye açılan gümrük kapısı Kapitan Andreevo’da yolsuzluk olaylarını önlemek için önlem alındı. Ancak bu önlem bile yetersiz kalabilir!

Bulgar14Sınır kapılarında sürücülerden rüşvet istenmesiyle sık sık gündeme gelen Bulgaristan, yolsuzlukla müdacele konusunda önemli adımlar atmaya başladı. Hatırlanacağı gibi geçtiğimiz hafta Hamzabeyli sınır kapısı karşısındaki Bulgar Lesova sınır kapısına operasyon düzenlenmişti. Sınır kapısında görev yapan memurların yolsuzluk olaylarına karıştığı iddiasıyla sınır kapısı geçici olarak kapatılmıştı. Bu operasyondan bir kaç gün sonra bu sefer de Kapıkule karşısındaki Kapitan Andreevo sınır kapısında hareketlilik yaşandı. Bulgar basınının bildirdiğine göre buradaki yolsuzluk olaylarını engellemek için yeni bir önlem alındı.

Gazeteler, özel polis birimlerinin Kapitan Andreevo’daki görevlileri denetlemeye başladığını duyurdu. Yani polisler gümrük memurlarının rüşvet alıp almadığını kontrol edecekler. Bu önlem geçtiğimiz yıllarda da tekrarlanmıştı. Ancak o zaman olduğu gibi bugün de insanın aklına şu soru geliyor “Peki o polisleri kim denetleyecek?”

Hem yolcu geçişlerinde, hem de ağır taşıtların işlemlerinin yapılmasında sürücülerden “İşlemlerin hızlandırılması” için rüşvet istendiği biliniyor. Bir çok vatandaşımız geçtiğimiz dönemlerde bu yönde açıklamalarda bulundular. Hatta Bulgaristan’da rüşvet isterken gizli kameraya yakalanan çok sayıda göreli bile var.

Sadece sınır kapılarında değil, devletin her kademesinde yolsuzluğu engellemek isteyen Bulgarlar, bu konuda yeni bir birim oluşturmayı da hedefliyor. İçlerinde bakanlar ve milletvekillerinin de bulunduğu 10000 devlet görevlisinin mal varlığının araştırılması ve elde edilen gelirin nereden geldiğinin araştırılması bile gündemde.

Umarız bu gelişmeler yolsuzluk sorununu ortadan kaldırır.

Yorum Yaz

Yorumunuzu Yazın.
Adınızı Girin