Bulgar sınırında hep aynı hatayı yapıyoruz

1266
Bulgaristan

Tatil

Karayoluyla Avrupa’dan Türkiye’ye seyahat ederken hep aynı hatayı yapan sürücüler, Bulgaristan-Türkiye sınırında saatlerce kuyrukta beklemek zorunda kalıyor.

Yaz aylarında Avrupa’dan Türkiye’ye karayoluyla seyahat eden yüzbinlerce kişi nedeniyle zaman zaman uzun araç kuyruklarının oluştuğu Türkiye-Bulgaristan sınırında önlem alınmaya çalışılıyor. Türk ve Bulgar yetkililer sık sık biraraya gelerek “Ne yaparız da araç kuyruğunun oluşmasını önleriz” diye bilgi alışverişinde bulunuyorlar.

Aslında sorun daha çok sürücülerin hem aynı tarihte yola çıkmasından kaynaklanıyor. Sonuçta yıllardır hep aynı manzara yaşanıyor. Örneğin cuma günü iş çıkışı yola koyulan bir sürücü cumartesi veya pazar günü Bulgaristan-Türkiye sınırına ulaşmış oluyor. Yani trafiğin en yoğun olduğu döneme denk geliyor. Araç sayısının artmasıyla gümrük geçiş işlemleri de haliyle uzun sürüyor ve saatlerce beklemek zorunda kalıyorsunuz.

Bulgar ile Türk yetkililer birarada. http://trakya.gtb.gov.tr
Bulgar ile Türk yetkililer birarada. http://trakya.gtb.gov.tr

Sınır kapılarındaki yetkililer her yıl aynı hatırlatmada bulunuyorlar: Haftasonu yerine hafta için geçiş yapmaya çalışın. Yani cumartesi-pazar yerine örneğin pazartesi-salı günü sınırı geçin” diyorlar. Çünkü hafta için yoğunluk yok nedenecek kadar az oluyor ve bir çok sürücü hiçbir sorun yaşamadan, kuyrukta beklemeden işlemlerini halledebiliyor.

Bulgaristan Svelingrad Bölge Müdürlüğü’ne yeni atanan Gümrük Bölge Müdürü Yulian Evtimov Mirkov, önceki gün Trakya Gümrük ve Ticaret Bölge Müdürü Müslüm Yalçın’ı ziyaret etti. Kapıkule Sınır Kapısı’nda gerçekleştirilen görüşmede, ’Sıfır kuyruk, sıfır kaçakçılık’ konusu masaya yatırıldı.
Ziyarette, Türk-Bulgar gümrükleri arasındaki işlemlerin daha hızlı, kolay ve güvenli yürütülmesi, kaçakçılıkla mücadele ve bilgi paylaşımında daha sıkı işbirliği ve gurbetçi sezonunda yapılacak ortak çalışmalar da gündeme geldi. Ziyarette Svelingrad Gümrük Bölge Müdür Yardımcısı Georgi Kostadinov ve Kapitan Andreevo Gümrük Müdürü Nikolay Karaivanov da yer aldı.

Bakalım bu yıl sınır kapılarında nasıl bir manzara oluşacak.

Yorum Yaz

Yorumunuzu Yazın.
Adınızı Girin