Bulgar sınır kapısında neler oluyor?

3343
Bulgaristan

Tatil

Türkiye ile Bulgaristan sınırında yine uzun araç kuyrukları oluştu. Herkes Bulgar tarafından şikayetçi. Peki işlemler neden yavaş yapılıyor?

Her yıl yüzbinlerce aracın geçiş yaptığı Kapıkule’den yine olumsuz haberler geliyor. Özellikle son aylarda sık sık Bulgar tarafına geçiş yapmaya çalışan TIR’ların kilometrelerce kuyrukta beklediğini duyuyoruz. TIR şoförleri, işlemlerin yavaş yapılmasından şikayetçiler. Avrupa’ya açılan kapı olan Kapitan Andreevo’da yavaş hareket edilmesi nedeniyle bekleyen araç sayısının arttığı belirtiliyor.

Aslında bu manzara bize pek yabancı değil. Yaz tatilini Türkiye’de geçirmek için Avrupa’dan yollara koyulan Sılayolu sürücüleri de aynı sınır kapılarındaki yavaşlıktan şikayetçiler. Özellikle Türkiye’den çıkıp Bulgaristan’a geçerken saatlerce beklemek zorunda kalanlar oluyor.

Peki Bulgar sınır kapısındaki bu sorunlar neden çözülemiyor?

Yetkililer zaman zaman açıklama yaparak “Yaz tatili nedeniyle çok fazla araç geldi, bekleme süresi normal” diyorlar. Fakat görüldüğü gibi şuan tatil döneminde değiliz ve aynı sorunlar yine yaşanıyor. Gümrük işlemlerinin yapıldığı sistemin sık sık arıza yapması önemli bir etken. Anlaşılan Bulgar tarafında bu eksikler hala giderilemedi. Bir başka önemli sorun ise Bulgar gümrük personel sayısında sıkıntı çekilmesi. Geçtiğimiz aylarda bir çok memur “Yolsuzluk” suçlamasıyla görevden alındı. Şimdi yerine yetişmiş personel bulunamıyor ve bu eksiklik de işlemlerin yavaş yapılmasına neden oluyor.

Yani özetle Kapıkule’nin karşısındaki sınır kapısı Kapitan Andreevo daha şimdiden kötü bir izlenim veriyor. Umarız bu sorunlar 2017 yaz sezonuna kadar çözülür ve Avrupa’dan Türkiye’ye yolculuk yapanlar yine burada saatlerce beklemek zorunda kalmazlar.

Yorum Yaz

Yorumunuzu Yazın.
Adınızı Girin