“Bulgar sınır kapısı bizim görev alanımızda”

3317
Bulgaristan, bulgar

Tatil

Göreve yeni başlayan Filibe Başkonsolosu Hüseyin Ergani, Bulgar sınır kapısı Kapitan Andreevo’nun kendi görev alanlarında bulunduğunu belirterek “Sorunların süratli bir şekilde çözümü için özel gayret gösteriyoruz” dedi.

Türkiye’nin Bulgaristan’daki yeni Filibe Başkonsolosu kısa süre önce göreve başladı. Başkonsolosluk Türkiye sınırına yakın olmasından ve her yıl büyük sorunların yaşandığı Kapıkule karşısındaki Kapitan Andreevo sınır kapısı da görev alanı içinde olmasından dolayı Avrupa’da yaşayan vatandaşlarımız açısından büyük önem taşıyor. Yani bu bölgede bir sorunla karşılaşan Türk vatandaşları Türk temsilciliği ile irtibata geçiyor. İletişim bilgilerine buradan ulaşabilirsiniz.

Bulgar
Hüseyin Ergani Foto: http://filibe.bk.mfa.gov.tr

Yeni Başkonsolos Ergani bir mesaj yayınlayarak, “Sorunların süratli bir şekilde çözümü için özel gayret gösteriyoruz” dedi. Başkonsolosun mesajı şöyle:

“Dost, komşu, müttefik ve ortağımız Bulgaristan’ın güzel ve tarihi şehri Filibe’de 30 Ocak 2017 itibariyle göreve başlamış olmak benim için müstesna bir mutluluk kaynağı olmuştur.

Cumhuriyet tarihimizin ilk dış misyonları arasında yer alan Başkonsolosluğumuzun görev bölgesinde Filibe’nin yanı sıra, güneyden kuzeye uzanan hat üzerinde, Hasköy, Kırcaali, Paşmaklı, Pazarcık, Eski Zağra, Veliko Tırnova, Lofça, Gabrova ve Plevne vilayetleri bulunmaktadır.

Görev bölgemizde yatırım/ticaret ve eğitim amacıyla gelmiş ve ikili ilişkilerimizin gelişiminde müstesna bir yere sahip yaklaşık 15 bin civarında vatandaşımız bulunmaktadır. Özellikle Avrupa pazarını hedefleyen Türk yatırımlarının ölçeği kaydadeğerdir ve müteşebbislerimiz her türlü övgü ve desteği haketmektedir. Öğrencilerimizin ise buradaki eğitim olanaklarını en iyi şekilde değerlendirmelerine önem veriyoruz. Başkonsolosluğumuz, vatandaşlarımızın, girişimcilerimizin ve öğrencilerimizin Bulgaristan’daki yaşamlarını kolaylaştırmak ve tüm Türkiye ve Bulgaristan vatandaşlarının konsolosluk işlemlerini en etkin şekilde yapmak amacıyla yoğun çaba göstermektedir.

Türkiye’nin Avrupa’ya açılan en önemli kara sınır kapısı olan, ticari ve ekonomik olduğu kadar turizm bakımından da çok önemli bir yere sahip bulunan Kapıkule Sınır Kapısı’nın Bulgaristan’daki karşıtı Kapitan Andreevo Sınır Kapısı da Başkonsolosluğumuzun görev ve sorumluluk alanındadır. Bu sınırdan iki yönde her yıl 5 milyona yakın insan geçiş yapmaktadır. Avrupa ülkelerinde yaşayan vatandaşlarımızın özellikle yaz aylarında Türkiye’ye gerçekleştirdikleri seyahatler de büyük ölçüde bu kapıdan gerçekleşmektedir. Gerek vatandaşlarımızın gerek ticari emtianın sınırdan pürüzsüz şekilde geçişlerinin temini ve karşılaşılabilen sorunların süratli bir şekilde çözüme bağlanması her iki ülkenin menfaati gereğidir. Başkonsolosluğumuz ve bünyesindeki Ticaret Ataşeliğimiz bu hususta özel bir gayret sergilemektedir.

Görev bölgemizde Bulgaristan ile aramızda güçlü bir dostluk ve kültür köprüsü olarak gördüğümüz yoğun bir soydaş nüfusu bulunmaktadır. Soydaşlarımızın çağdaş değerleri paylaştığımız AB üyesi olan Bulgaristan’ın siyasi, ekonomik, sosyal ve kültürel yaşamına her geçen gün daha etkin şekilde katılmaları ve katkı vermeleri şüphesiz bizleri de memnun etmektedir.

Önceki dönemlerde olduğu gibi Başkonsolosluğumuz, Türkiye’mizin görev bölgemizdeki bu güzel vilayetlerle ilişkilerini dostluk ve iyi komşuluk hukuku çerçevesinde her düzlemde daha ileri bir noktaya taşımak için gereken her türlü özveri ve çabayı sergilemeye ve bu gaye peşinden koşan tüm paydaşlarla yakinen çalışmaya devam edecektir. Başkonsolosluğumuzun kapısının herkese açık olduğunu bilhassa vurgulamak isterim. En kısa zamanda sizlerle tanışmayı ümit ediyor, şahsım ve tüm çalışma arkadaşlarım adına selam, saygı ve sevgilerimi sunuyorum.”

Hüseyin Ergani

Başkonsolos

 
YASAL UYARI: Bu haberin yayın hakkı www.turizmavrupa.com sayfasına aittir. İzinsiz kullanılması durumda yasal işlem başlatılacaktır. Haberin altına link yazarak sayfanızda kullanabilirsiniz (Kaynak/Quelle: www.turizmavrupa.com)

Yorum Yaz

Yorumunuzu Yazın.
Adınızı Girin