Bulgar gümrüğünü 48 saatte geçebildi

1105
turizmavrupa.com

Tatil

Yaz aylarında yüzbinlerce vatandaşımızın Avrupa’dan Türkiye’ye seyahat ederken geçtiği Bulgaristan’da gümrük işlemlerinin uzun sürmesi herkesi bıktırıyor. En son 48 saat bekleyen bir Türk şoför isyan etti.

 

Kapıkule Mülki İdare Amirliği
Kapıkule Mülki İdare Amirliği

Sıla Yolu’nun sorunları bir türlü bitmek bilmeyen ülkesi Bulgaristan’daki son gelişmeleri aktarmaya devam ediyoruz. Bulgar gümrük memurlarının yavaş çalışması ve kilometrelerce uzunluğunda kuyruk oluşması aslında artık pek de şaşılacak bir durum değil. Ancak buna rağmen bunların bir Avrupa Birliği ülkesinde yaşanması sürücüleri çileden çıkarıyor. Son olarak bir Türk Tır şoförü “Bulgar gümrüğünü 48 saatte geçebildim” diyerek isyan etti.

Önceki gün Kapıkule’de incelemelerde bulunan Edirne Vali Yardımcısı Nedim Özırmak, giriş ve çıkışlarda yavaşlama görünce yetkililerden bilgi aldı ve sorunun nedenini araştırdı. Bir süre TIR sürücüleri ile de sohbet eden Özırmak, bir Türk TIR şoföründen sorunun Bulgar tarafından kaynaklandığını öğrendi. Şoför, Türkiye’ye girmek için Bulgaristan tarafında 8 kilometrelik kuyrukta beklemek zorunda kaldığını ve ancak 48 saat sonra sınırı geçebildiğini aktardı.

Kapıkule Mülki İdare Amirliği
Kapıkule Mülki İdare Amirliği

Özırmak bunun üzerine sorunun çözümü için Bulgaristan Polis Müdürlüğü ile telefon görüşmesi yaptı. Kapıkule Mülki İdare Amirliği’nin bildirdiğine göre 3 gündür Bulgaristan Gümrük Sisteminde yazılım çalışması yapılıyordu. Ayrıca dün (Çarşamba) saat 10.000-14.00 arasında sistem çalışması nedeniyle geçişlerin durdurulduğu da bildirildi.

Henüz yaz sezonu başlamadan bile sürücüleri saatlerce, hatta günlerce bekleten Bulgar memurlar umarız yaz aylarında daha hızlı bir performans sergilerler.

Yorum Yaz

Yorumunuzu Yazın.
Adınızı Girin