Bulgar gümrüğünde rüşvet operasyonu

6815

Tatil

Avrupa’dan Türkiye’ye giden sürücülerden rüşvet almaları ile ünlü Bulgar gümrük memurları bu sefer fena yakalandı. Türkiye Bulgaristan gümrüğünde rüşvetçilere suçüstü yapıldı.

Yaz ayları yaklaşıkyor. Bu yıl yine yüzbinlerce sürücü Avrupa’dan Türkiye’ye karayolundan seyahat edecek. Sıla Yolu’nun en sorunlu ülkesi Bulgaristan’da bu hafta konu yine “rüşvet” oldu. Yıllardır Avrupa’dan Türkiye’ye gidip dönen sürücülerden “Çorba parası”, yani rüşvet alan Bulgar gümrük memurları bir kez daha suçüstü yakalandılar. Geçen haftasonu Bulgaristan’ın Kapitan Andreevo Gümrük Kapısı’nda düzenlenen operasyonda 10 gümrük görevlisi ve 3 sınır polisi yakalandı.

Görevliler, kaçak sigara dolu TIR’ların geçişlerine rüşvet karşılığı izin vermekle suçlanıyorlar. İhbar üzerine Türkiye’den gelen TIR’ları takibe alan Bulgar polisi, gümrük görevlilerinin de işin içinde olduğunu fark edince operasyonu başlattı.

Avrupa Birliği üyesi Bulgaristan’da yıllardır bitmek bilmeyen rüşvet rezilliği böylelikle bir kez daha gözler önüne serilmiş oldu.

Bulgaristan sınırına daha önce de operasyonlar düzenlenmiş ve hemen hemen bütün memurlar görevden alınmıştı. Ancak anlaşılan yerine gelen memurlar da rüşvet almaya devam ediyorlar. Bulgaristan’da sınır kapılarında gümrük memuru veya pasaport polisi olarak çalışmak oldukça sevilen meslekler. Avrupa medyası, bu sayede bir görevlinin yıllık maaşından çok daha fazlasını bir kaç günde kazandığını yıllardır yazıyor.

Bundan bir kaç ay önce şehir içinde trafik kontrolü yapan bir Bulgar trafik polisi sürücüden rüşvet alırken görüntülenmiş ve olay ülke genelinde büyük tepkilere yol açmıştı. Bu görüntüleri yeniden paylaşıyoruz ve yorumu size bırakıyoruz..

İZLEMEK İÇİN BURAYA TIKLAYIN

Bu haberi de okuyun: Günaydın Bulgaristan!

 

9 YORUMLAR

 1. Bu son olmazki rüşvet bulgaristanda devam eder bulgaristan gümrük kapılarında kasıtlı olarak linyet satmıyorlar benzinliklerde pahalıya sattırıp elde ettikleri karı bölüşüyorlar herşeye müdahele eden avrupa birliği bunlara göz yumuyor bulgaristanın avrupanın isimlerindeki baş harleri özellikle kücük harflerle yazdım anlayan anlasın Yayınlaya bilirsiniz mahsuru yok

 2. 45 Yıldır Hollandadayım 35 yıldır basın yayın mensubuyum en az senede 2 sefer arabayla 3 ay izine giderim. Yıllardır bu işler böyle devam ediyor Avrupa ve Türkiye’nin gıkı cıkmıyor Avrupadan izine gelen vatandaşlarımız soyuluyor bu duruma kim dur diyecek halkımızda şikayet etmiyor en azından sivil toplum kuruluşları bu ükenin Avrupadaki büyükelçiliklerine siyah celenk koyabilir. Hazirn ayının 18 veya 19 unda Arabamla izine cıkıyorum isterseniz yollardan haber gönderebilirim irtibata gecerseniz birlikte calışma yapabiliriz.

  • Mademki basin mensubusunuz neden görevinizi yapmiyorsunuz yasadiginiz olaylari kayida alip gerekli yerlere sunmuyorsunuz?devlet suclu teshis hep bu sen vatandas olarak görevini yerine getirdinmi?yok

   • Cengiz bey konu ile ilgili haber yaparak zaten görevimizi yerine getiriyoruz. Eger siz vatandas olarak bu uygulamadan memnun degilseniz, yetkili makamlara neden basvurmuyorsunuz?

 3. yil 2015 agustos sonu izin dönüsü Bulgaristana giriste neymis efendim iki karton sigaran var yasak dedi polis. Bende neden yasakmis dedim beiz 3 kisiyiz dedim yasak komsu dedi ve bekletmeye basladi baktiki arada 5 Euro var ver devam et dedi aldi benden 5 Euroyu Bulgar Polisi

  • Beyefendi, Bulgaristan pek sevilen bir ülke degil, biliyoruz fakat bu durumda Bulgar görevli hakliymis. Cünkü Bulgaristan Gümrük kurallari geregi bir yolcu yaninda sadece iki paket sigara götürebilir. eger üc kisiyseniz 6 paket izniniz vardi.

 4. Kardesim hem yasayi cigniyorsun hem rüsvet veriyor adami rüsvete tesvik ediyorsun. Sonrada bulgar rüsvet aliyor diyip agliyorsun ayib degilmi yaptigin senin simdi, önce alistir sonrada neymis efemdim bulgar rüsvet aliyormus alir tabi Sen yasalara uysan sorun olmuyacak sonar bu Adam en ufak yanlisi aramaya basliyacak olan Yinge sucsuz gurbetcilere olacak.

Yorum Yaz

Yorumunuzu Yazın.
Adınızı Girin