Bugün ne varsa çöpe atıyoruz: Eskiler çöp nedir bilmezdi!

3095
çöp

Tatil

Belediyelerin topladığı çöp miktarı giderek artıyor. Yaşı elliyi bulan ve köyde yetişen insanlarımız çöp nedir bilmezdi. Aşağıdaki örnekleri bakalım hatırlayacak mısınız?

Tuik’in verilerine göre Türkiye genelinde 2014 yılında toplam 1.391 belediyeden toplanan atık miktarının 28 milyon ton olduğu açıklanmış. Özellikle büyük şehirlerde neredeyse her sokakta çöp konteynırları günün belirli saatlerinde belediye araçlarınca defalarca boşaltılıyor. Bu kadar atık zahmetli işlemlerden sonra ayıklanıyor, yüzde 68’i ayrıştırılırken kalan bölümleri çöp atılma bölgelerinde gömülüyor.

Bunları öğrendikten sonra fazla değil 30-40 yıl önce yaşadığımız kasaba ve köyler geliyor insanın aklına. Ne çöp kamyonları gelirdi ne de çöp varilleri vardı sokaklarda. Ne naylon poşet, ne kimyasal veya biyolojik atıklar vardı. Her şey kese kâğıtlarında, iplikten filelerde veya karton kutularda, un, şeker ve kuru gıdalar bez çuvallarla taşınırdı.

Yağ tenekeleri boşalınca atılmaz içine çiçekler ekilir, şeker çuvallarından örtüler, içlikler veya tarhana ve erişte torbaları dikilirdi. Yenen sebze ve meyve artıkları hayvanlara yedirilir, bayatlayan ekmekler kemik suyuna atılıp kedi ve köpeklere ziyafet çekilirdi. Ceviz, fındık, kestane kabukları çuvallarda saklanır, mısır koçanları açık havada kurutulup kışın yakılırdı. Eskiyen kıyafetler, ayakkabılar yamanır fakat atılmazdı.

Velhasıl yaşı elliyi bulan ve köyde yetişen insanlarımız çöp nedir bilmezdi.

Yazar:Barbaros Alayoğlu

 

YASAL UYARI: Bu haberin yayın hakkı www.turizmavrupa.com sayfasına aittir. İzinsiz kullanılması durumda yasal işlem başlatılacaktır. Haberin altına link yazarak sayfanızda kullanabilirsiniz (Kaynak/Quelle: www.turizmavrupa.com)

Yorum Yaz

Yorumunuzu Yazın.
Adınızı Girin