Bu zincirler İstanbul’un fethini engelleyemedi

3056
Haliç

Tatil

1453’de Türk gemilerini engellemek için Haliç’e gerilen zincirleri bugün hala görebilirsiniz. Detaylar haberde…

Fatih Sultan Mehmet ‘in İstanbul’u kuşatma hazırlıkları yaptığı sırada, Haliç’e gemilerin girişinin engellenmesi için Haliç’in ağzına gerilen devasa zincirden geriye kalan halkalar İstanbul Deniz Müzesi’nde sergileniyor.

Fatih Sultan Mehmet’in İstanbul’u fethi sırasında Bizanslıların Haliç’in ağzına gerdikleri zincirler dövme demirden yapıldı ve el yapımı olduğu için standart olmadıklarından boyları 30 ile 35 santimetre arasında değişiyor.

Sultan 2. Mehmet İstanbul kuşatmasını başlatmak üzere 23 Mart 1453 tarihinde Edirne’den İstanbul’a hareket etmiş, bunun üzerine Doğu Roma İmparatoru, Haliç Körfezi’ne yabancı gemilerin girişinin engellenmesi için verdiği emir üzerine, Yalıköşkü civarındaki Kentenarion Kulesi ile Galata Surları arasına zincir çekilmişti.

Sultan 2. Mehmet donanmasına surların en zayıf yeri olan, Doğu Roma’nın zincirle kapattığı Haliç’e girme emrini vermiş, ancak başlatılan deniz taarruzunda Osmanlı donanması büyük kayıplar vermişti. Bunun üzerine  donanmayı karadan yürüterek Haliç’e indirme kararı almış, 21-22 Nisan akşamı önceden hazırlanmış olan kızaklarla 72 parça gemi Tophane Limanı’ndan başlayarak, Humbaracı yokuşu, Asmalı Mescit, Tepebaşı, Kasımpaşa güzergâhından Haliç’e indirilmişti.

29 Mayıs gecesi başlatılan saldırı sonucunda da İstanbul fethedilmişti.

İstanbul Deniz Müzesi’ni ziyaret etmek isteyenler için adres şöyle: İstanbul Deniz Müzesi Komutanlığı Sinan Paşa Mah. Beşiktaş Cad. 6/1 BEŞİKTAŞ-İSTANBUL

Haber:Barbaros Alayoğlu

haliç
Foto:Barbaros Alayoğlu
haliç
Foto:Barbaros Alayoğlu

Yorum Yaz

Yorumunuzu Yazın.
Adınızı Girin