Bu uygulama tarihe karışıyor

951

Tatil

İstanbul Havalimanı’nda yolcuların alışık olduğu bir uygulamaya „gürültü kirliliğini“ engellemek için son verildi. Aman uçağınızı kaçırmayın!

Havaalanlarındaki şu anonsu her zaman duyarız: „Bu sizin için yapılan son çağrıdır, lütfen uçağa bininiz“. Böylelikle uçağını kaçırmak üzere olan yolcu uyarılır. Ancak geciken yolcu ne kadar çoksa, anons sayısı da o kadar artar ve zamanla diğer yolcuları rahatsız etmeye başlar.

Bu nedenle bir yeniliğe gitme kararı alan yetkililer Türkiye’de „Sessiz havaalanı“ projesini hayata geçirdiler. İlk olarak İstanbul Atatürk Havaalanında başlanan projeye göre artık uçağınızı kaçırıyorsunuz anonsu yapılmayacak. Bundan böyle yolcular uçuşları ile ilgili bilgileri havaalanındaki ekranlardan takip etmek zorundalar. Bunun için bilgi ekranı sayısı da artırılacak.

Yani „Nasıl olsa son anonsa kadar alışveriş yaparım“ mantığı ile hareket eden yolcu bundan böyle büyük ihtimalle uçağını kaçıracak.

Elbette başlangıçta yeni döneme alışmak zor olabilir ancak rahat ve sessiz bir ortam yaratmak adına oldukça mantıklı bir adım.

Yorum Yaz

Yorumunuzu Yazın.
Adınızı Girin