Bu ülkelere yok Türkiye’ye var: neden?

2040
seyahat

Tatil

Bu ülkelere yok Türkiye’ye var: neden?

Almanya’nın Türkiye’ye yönelik seyahat uyarısını kaldırmaması büyük tepkilere neden oluyor. Bilindiği gibi AB ve Schengen dışındaki ülkelere yönelik uyarı süresi 31 Ağustos’a kadar uzatıldı. Bu seyahat uyarısı bir “Yasak” anlamına gelmiyor. Ancak insanlara “Bu ülkeye gitmenizi tavsiye etmiyoruz” mesajı veriliyor. Yani Almanya’da yaşayan insanların Türkiye’ye gitmemesi için çağrı yapılmış olunuyor.

Turistlerin görüşünü etkiliyor

İki ülke arasında uçak seferleri başladı. Karayolu hattı da açık. Yani vatandaşlarımız şu an dilediğinde Türkiye’ye seyahat edebiliyor. Fakat yapılan uyarıyı dikkate alan yüzbinlerce Alman en çok tercih ettikleri ülke olan Türkiye’ye seyahat etmeye çekiniyorlar. Bu da hem Türkiye turizmini olumsuz etkiliyor, hem Almanya’daki seyahat bürolarının işlerini engelliyor, hem de Türkiye sevdalısı Almanlar’ın yolunu kapatıyor.

İtalya’yı örnek gösteriyorlar

Ülkede yaşayan hem vatandaşlarımız hem de Almanlar sosyal medya aracılığı ile “Türkiye’ye uyarıyı kaldırın’ çağrısı yapıyorlar. Hatta başlatılan imza kampanyaları bile var. Almanya’nın uyarıyı uzatmasını eleştirenler “İtalya ve Fransa gibi ülkelerdeki vaka ve ölüm sayıları Türkiye’ye göre daha fazla. Neden bu ülkelere uyarı yok da Türkiye’ye var” diye eleştiride bulunuyorlar.

Almanya rakamlara inanmıyor

Son rakamlara bakıldığında örneğin İtalya’daki vaka ve ölüm sayılarının Türkiye’ye yönelik çok daha fazla olduğu görülüyor. Ancak Almanya, Türkiye’deki sayılarının doğru olmayabileceğinden yola çıkarak Türkiye’yi riskli ülkeler arasında tutuyor.

seyahat

(A)

Haberleri kaçırmamak için bizi takip edin:

Yorum Yaz

Yorumunuzu Yazın.
Adınızı Girin