Bu ülkelerde koronavirüsten ölüm oranı 6 kat daha düşük!

265
ölüm

Tatil

Bu ülkelerde koronavirüsten ölüm oranı 6 kat daha düşük!

İrlanda’da yapılan araştırma sonucunda kadın liderlerin başta olduğu ülkelerde Koronavirüs ölümlerinin diğerlerine göre daha düşük olduğunu ortaya çıkardı.

10’u kadın lidere sahip 35 ülkenin yeni tip Koronavirüs (Covid-19) verilerini inceleyen araştırmacılar; Almanya, Finlandiya, Yeni Zelanda ve Danimarka gibi kadın liderlerin yönettiği ülkelerde salgından ölenlerin sayısının diğer ülkelere göre 6 kat daha az olduğunu tespit etti.

Kadın liderlerin politikaları ölüm oranlarını azalttı

Bir milyon kişi başına düşen ortalama ölüm kadınların başta olduğu ülkelerde 4,8; erkeklerin liderliğindeki ülkelerde ise 21 olduğu belirlendi. Bu da kadınların yürüttüğü politikaların 4,3 kat daha başarılı olduğu anlamına geliyor. Zaten araştırmacılar da bu sonucun sebebini; kadın liderlerin yönetimindeki ülkelerde ekonomiden çok kamu sağlığına önem verilmesi olarak gösteriyor.

Kadın ve erkeklerin yönettiği ülkeler

Kadın liderlerin bulunduğu 10 ülke; Belçika, Danimarka, Estonya, Finlandiya, Almanya, Yunanistan, İzlanda, Yeni Zelanda Norveç ve Tayvan; erkek liderlerin olduğu 25 ülke; Avustralya, Avusturya, Brezilya, Kanada, Çin, Hırvatistan, Çekya, Ekvador, Fransa, İralanda, İsrail İtalya, Japonya, Litvanya, Lüksemburg, Meksika, Hollanda, Romanya, Rusya, Güney Kore, İspanya, İsveç, İsviçre, İngiltere ve ABD olarak sıralanıyor.

(BY)

Haberleri kaçırmamak için bizi takip edin:

Yorum Yaz

Yorumunuzu Yazın.
Adınızı Girin