Bu uçağın kapılarında sorun var

1147

Tatil

Dünyanın en modern uçaklarından Airbus 380’lerin kapılarında sızma tehlikesi olduğu tespit edildi. Dev şirket şimdi bütün kapıları yenileyecek.

Uçak havadayken kapısında sızıntı olması şüphesiz hiçbir yolcunun yaşamak istemediği bir durum. Dünyanın en büyük yolcu uçağı A380’lerin üreticisi Airbus, şu günlerde tam da bu sorundan ötürü harekete geçmek zorunda kaldı. Şimdiye kadar üç Airbus 380 uçağında kapıda sızma tespit edildiği açıklandı.

Alman NDR kanalında yayınlanan “Hamburg Journal“ programının haberine göre Airbus önlem amaçlı bütün A380 uçaklarındaki kapıları yenileyecek. Sayıları 140’ı bulan uçaklar dünya genelinde değişik havayolu şirketlerinde kullanılıyor. İki katlı Airbus 380 uçağında 16 kapı bulunuyor.

En son ocak ayında Singapore Airlines tarafından kullanılan A380 uçağında kapıdaki sızıntıdan dolayı basınç düşmüş ve yolcuların oksijen maskeleri açılmıştı. Uçak Azerbaycan’a zorunlu iniş yapmak zorunda kalmıştı.

Airbus daha önce yaptığı açıklamada uçakların sadece yüzde 10’unda kapıların değişeceğini bildirmişti. “Hamburg Journal”, şirketin şimdi bütün uçaklarda değişime gideceğini duyurdu. Planlanan „Kapı operasyonu“ nedeniyle A380 ile uçan havayollarında gecikmelerin yaşanabileceği de belirtiliyor. Bu arada sadece Alman havayolu şirketi Lufthansa 12 A380 uçağı kullanıyor.

Yorum Yaz

Yorumunuzu Yazın.
Adınızı Girin