Bu trafik kurallarını biliyor muydunuz?

5457

Tatil

Aşırı hız, hatalı sollama, kırmızı ışıkta geçme gibi trafik ihlallerini ve bunlara verilen cezaları hepimiz biliyoruz. Peki ya aşağıdakileri?

Birçok sürücünün direksiyon başında yaptığı bazı hareketler aslında trafik kurallarına aykırı veya tehlikeli. Ancak bir çoğumuz bunun farkında bile değiliz. Yanlış hareketimizle hem başkalarını ve kendimizi tehlikeye atıyoruz, hem de para cezası alabiliriz. Alman Otomobil Kulübü ADAC, özellikle kışın önemli olan bunlardan bazılarına dikkat çekerek uyardı:

Aracın ön camı donduğunda bazı sürücüler camı kazıyıp güvenli bir şekilde yola koyulmak yerine sadece şoförün önündeki küçük bir alanı açmakla yetiniyorlar. Açılan delikten az da olsa önünü görerek aracı kullanmaya çalışıyorlar. Ancak bu trafik kurallarına aykırı ve cezası Almanya’da 10 Euro.

Kalın kışlık ceketle direksiyon başına geçmenin son derece tehlikeli olduğunu biliyor muydunuz?

Uzmanlar, kalın ceketin üzerine takılan emniyet kemerinin sürücüyü yaralayabileceği uyarısında bulunuyor. Ceketin kalınlığı nedeniyle sürücünün vücuduna temas etmeyen kemer, ani bir fren yapılması halinde kişiyi yaralayabiliyor. Uzmanlar, yapılan test sürüşleri sırasında ortaya çıkan bu tehlikeye dikkat çekerek ‚Direksiyon başına geçmeden önce kalın kışlık ceketlerinizi mutlaka çıkarın‘ tavsiyesinde bulunuyorlar.

‚Dur‘ işareti gibi trafik levhalarının karla kaplı olması halinde, bunları şekillerinden tanımanız gerekiyor. ‚Karla kaplı olduğu için ben görmedim‘ deseniz bile ceza alabilirsiniz.

Sadece aracın ön veya arka camında biriken karı temizlemeniz yeterli değil. Aynı zamanda aracın çatısı, sinyal lambaları, ön ve arka lambalar ve plakanın da temizlenmesi gerekiyor.

Sabahları ısınması için dakikalarca motoru açık bırakmak da kurallara aykırı. Hareket etmeyen aracın motoru çok geç ısındığından hem gürültüye hem de hava kirliliğine neden oluyorsunuz. Bunun cezası da 10 Euro.

Kışın kar yağdığında yaz lastiği ile trafiğe çıkmanın cezası 60 Euro. Bundan dolayı trafiği engelleyene 80 Euro ceza kesiliyor. Yaz lastiği ile fren mesafesinin iki katına çıktığını biliyor muydunuz?

Tuzlama araçlarını sollamayın: Araçların önündeki yolun kaygan olmasından dolayı araçların arkasından gitmekte fayda var.

Aracın çatısına takılan bagaj kutusu veya kışlık spor ekipmanlarınızı yeteri kadar sağlamlaştırmazsanız 75 Euro ceza alabilirsiniz. Bunların ani fren veya kaza anında yerinden fırlayıp başkalarını tehlikeye atma riski bulunuyor.

 

Yorum Yaz

Yorumunuzu Yazın.
Adınızı Girin