Bu şehirde maske takmayanlar 3 gün karantinaya girecek

249
maske

Tatil

Bu şehirde maske takmayanlar 3 gün karantinaya girecek

Koronavirüs salgınıyla mücadelede bir süredir tüm yurtta maske takma zorunluluğu uygulanıyor. Kurallara uymayanlara genelde para cezası kesilirken, Sakarya’da cezalara karantina da eklendi.

Sakarya İl Hıfzıssıhha Kurulu’nun aldığı tedbirlere göre; maske takma kuralına uymayanlar ilk ihlalde 392 lira ödeyecek, bir kez daha maskesiz yakalanırlarsa hem 900 lira ceza ödeyecek hem de 3 gün karantinada kalacak.

Vali Yardımcısı Ersin Emiroğlu’nun başkanlığındaki kuruldan yapılan açıklama şöyle:

“Koronavirüs salgınının toplum sağlığı ve kamu düzeni açısından oluşturduğu riski yönetme, sosyal izolasyonu temin, fiziki mesafeyi koruma ve hastalığın yayılım hızını kontrol altında tutma amacıyla Sağlık Bakanlığı ve Koronavirüs Bilim Kurulunun önerileri, Sayın Cumhurbaşkanımızın talimatları doğrultusunda birçok tedbir kararı alınarak uygulamaya geçirilmektedir. Gelinen aşamada izolasyon konusunda vatandaşlarımızın yeterince duyarlı olmadığı görüldüğünden , İl İdaresi Kanununun 11/C maddesi ile Umumi Hıfzıssıhha Kanununun 27 ve 72 nci maddeleri uyarınca aşağıdaki kararlar alınmıştır.

  1. “Denetimlerde maske takmayan vatandaşlarımıza ilk ihlalde uyarı yapılması ve tekerrürü halinde 3 gün karantinada kalacakları ve en az 3 kitap okuma idari yaptırımının uygulanacağının tebliğ edilmesine,” hükmü; “Denetimlerde maske takmayan vatandaşlarımıza ilk ihlalde kabahatler kanunu 32. Maddesine göre 392 TL. para cezası, ikinci ihlalde Umumi Hıfzıssıhha Kanuna göre 900 TL. para cezası uygulanması ve 3 (üç) gün süre ile karantina yurdunda izole edilmesine” şeklinde değiştirilmiştir.
  2. Sağlık Kurumlarında veya evinde Covid için numune veren vatandaşlara sağlık personeli tarafından numune sonucu çıkana kadar kendilerini izole edileceklerine dair taahhütname imzalatılacak olup, buna rağmen izolasyona uymayan kişilere Umumi Hıfzıssıhha Kanunu gereğince 900 TL. Para cezası uygulanmasına oy birliği ile karar verilmiştir.”

(BY)

Haberleri kaçırmamak için bizi takip edin:

Yorum Yaz

Yorumunuzu Yazın.
Adınızı Girin