Bu kentteki konut fiyatlarında düşüş başladı

14985
konut

Tatil

Bu kentteki konut fiyatlarında düşüş başladı

Konut kredisi faiz oranlarında belirlenen indirimler kredi maliyet oranlarını düşürse de konut fiyatlarını köpürtmüştü. Eylül ayıyla birlikte konut fiyatlarında oluşan köpük erimeye başladı. İzmir’de konut fiyatlarında yüzde 10’lara varan oranlarda düşüş başlarken, tüketiciler, kredi faiz oranları yüksek olduğu için ev almak yerine, nakitte kalmayı tercih ediyor.

İzmir’de yüzde 10’luk düşüş gözlendi

Gayrimenkul sahipleri ve inşaat firmalarının konut fiyatlarına yüzde 30’lara varan oranlarda zam yapması, gerçek alıcı kitlesini ve ertelenmiş konut talebinde pozisyonunu koruyan tüketicileri ürküttü. Dövizin daha da değerleneceği beklentisi ile nakitte kalmayı tercih eden alıcılar, piyasadan çekilince fiyatlar da aşağı yönde eğilim gösterdi. Son 7 günlük seri ilan sitelerine göre, İzmir’de ortalama yüzde 10’lara varan fiyat düşüşleri yaşandığı gözlendi. Çeşme bölgesinde fiyatı 1,5 milyon TL ve üstü olan konutların satışlarında durgunluk sürüyor.

Konut fiyatları düşmeye devam edecek mi?

İzmir merkezli bir dijital gayrimenkul satış-pazarlama şirketinin analizine göre; İzmir’de konut fiyatlarında dalgalanmalar devam edecek. Avantajlı konut kredisi döneminde İzmir gayrimenkul sektöründe kaos dönemi yaşandığına dikkat çekilen analizin ayrıntıları şöyle:

“Fiyatlar köpürtüldü, suni alım dönemi yaşandı. Mülk sahipleri ve inşaat firmaları üst seviyelere çıkardığı fiyatları aşamalı olarak düşürmeye başladı. Ancak gerçek alıcıların piyasadan çekildiğini gözlemliyoruz. Fiyatlarda bir süre daha dalgalanmalar devam edecek. Dövizin daha da değerleneceği algısı ve fiyatların oturmamasından ötürü, fiyatların yerleşmesi zaman alacak. Önerimiz; satıcı pozisyonunda olanlar fiyatlarını makul seviyelere düşürmeli ve şu anki ekonomik koşullarda ilk gelen gerçek alıcılara satışa gerçekleştirmelidir. Alıcılar ise ihtiyacı olan konutu çok yönlü araştırmalı ve rayiç bedeller konusunda yetki belgesi olan gayrimenkul ofislerden destek almalılar.”

(BY)

Haberleri kaçırmamak için bizi takip edin:

Yorum Yaz

Yorumunuzu Yazın.
Adınızı Girin