Bu havalimanlarında hala elektronik bilet geçerli değil

15 Nis. 2019
421 Görüntülenme
Bilet

Eskiden yolcular havalimanına giderken yanlarına biletini de götürür ve check in işlemlerini bu şekilde yapardı. Ancak teknolojik imkanlar geliştikçe bir çok yerde buna gerek kalmadı. Artık kişi internetten satın aldığı biletin çıktısını beraberinde bulundurmak zorunda değil. Örneğin cep telefonundaki QR kodunu göstermesi bile yeterli. Hatta bazı havalimanı veya havayolu şirketinde yanınıza sadece kimlik veya pasaportunuzu almanız bile check in işlemlerini yapmak için yeterli oluyor.

Hangi havalimanları bilet çıktısı istiyor

Ancak bunu kabul etmeyen havalimanları da var. Welt Gazetesi’nde yer alan habere göre, bazı havalimanları bu konuda sorun yaratıyor ve hala biletin çıktısını istiyor. Yani yolcu bilet onayını kağıda basmalı ve mutlaka yanına almalı.

Yayınlanan listede Türkiye’den İzmir Havalimanı da var. Bunun haricinde sorun yaşanan havalimanları şunlar:

Fransa Korsika

Maldivler Male

Hırvatistan Pula

Ҫin Peking

Fas Agadir

Tunus Tunis

Birleşik Arap Emirlikleri Abu Dabi

Rusya St. Petersburg

Kuwait

Buna karşılık önümüzdeki dönem havalimanında belkide pasaport/kimlik göstermeye bile gerek kalmayacak. Yeni teknoloji sayesinde yolcunun önceden kaydedilen biometrik bilgileri sayesinde yüz tarama sistemiyle check in mümkün olacak. Şu an bazı havalimanlarında deneme aşamasında olan sisteme göre yolcunun yüzünün fotoğrafi çekiliyor. Yolcu daha sonra havalimanına gittiğinde sistem yüzünü tanıyor ve kapı açılıyor. Bu sayede herhangi bir kimlik belgesine gerek kalmıyor. Örneğin Lufthansa sistemi Los Angeles Havalimanında deniyor. Delta Havayolları ise Atlanta Havalimanı’nda testler yapıyor.

(A)

 

Yorumlar

Yorum bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir