Bu gölün suyunda koronavirüs tespit edildi

338
koronavirüs

Tatil

Bu gölün suyunda Koronavirüs tespit edildi

35 milyon insana yayılan ve bir milyondan fazla kişinin canını alan Koronavirüs salgını doğayı da tehdit ediyor. Maske atıklarının karalarda ve denizlerde çevre kirliliğine yol açtığı haberlerine şimdi de doğal suların virüslenmesi eklendi.

Amerika birleşik Devletleri’nde bulunan Superior Gölü çevresindeki plajlardan alınan su örneklerinde Koronavirüs tespit edildi. Araştırmayı gerçekleştiren Minnesota Üniversitesi Tıp Fakültesi’nden bilim insanları göl suyundaki Koronavirüsün yüzücülerden kaynaklandığını iddia ederken, virüsün plaj sularında bulunabileceği ilk kez kanıtlanmış oldu.

Virüs dünyanın en büyük tatlı su gölüne de bulaştı

4 Temmuz tarihinde başlatılan araştırma kapsamında dünyanın en büyük tatlı su gölü olan Superior’un 8 kumsalından her hafta sonu su örnekleri alındı. Analizlerin sonucunda gölün Brighton, 42nd Avenue East, Franklin Park Beach ve Lief Erickson Park plajlarında Eylül ayında  alınan örneklerde Koronavirüse rastlandı. Eylül ayında binlerce kişinin geldiği göl, salgın tarihine de geçti. Çünkü daha önce Koronavirüsün göl veya sahil suyunda bulunabileceğine dair kanıt elde edilmemişti.

Koronavirüsü göle yüzücüler taşıdı

Göl suyunda tespit edilen Koronavirüs oranı litre başına 100 ile 1000 arasında değişiyor bu da kanalizasyon sistemlerindeki oranlardan yaklaşık 10 bin kat daha düşük olarak açıklanıyor. Bilim insanları plaj suyuna Koronavirüsün yüzücüler tarafından taşındığını, enfekte kişilerin semptomları ortadan kalktıktan sonra bile bir ay boyunca Koronavirüsü dışkılarıyla bulaştırabildiklerini belirtiyor. Koronavirüse tatlı suda rastlanmasının, virüsün toplumda ne kadar yaygın olduğunun da kanıtı olduğuna dikkat çeken araştırmacılar plaja gidenlere maske ve sosyal mesafe uyarısında bulunuyor.

(BY)

Haberleri kaçırmamak için bizi takip edin:

Yorum Yaz

Yorumunuzu Yazın.
Adınızı Girin