Bozlak havası Paris’te yankılanarak duyuldu

227
bozlak

Tatil

Birleşmiş Milletler Eğitim,Bilim ve Kültür Örgütü’nün (UNESCO) Yaratıcı Şehirler Ağı listesine Türkiye’den 2 şehir daha katıldı. Edebiyat, film, müzik, zanaat ve halk sanatları, tasarım, gastronomi, ve medya olmak üzere 7 farklı kategoriden oluşan Yaratıcı Şehirler Ağı’na, gastronomi alanında Afyonkarahisar, müzik alanında ise Kırşehir eklendi.

Bozlak, sucuk, Afyonkarahisar

Bozlak kültürü, sucuk, keşkek listede

Aynı ülkeden maksimum 2 şehir, 2 farklı kategoride değerlendirilmeye kabul eden Yaratıcı Şehirler Ağı’na Türkiye’den bu yıl Afyonkarahisar ve Kırşehir kabul edildi. Afyonkarahisar’ın başvuru dosyasında kaymağı, lokumu, sucuğu, keşkeği, patatesli ekmeği gibi birçok tescillenmiş coğrafyaya özel tatlar bulunurken, Kırşehir ise müzik kategorisine başvuru yaptı. Kırşehir’in başvuru listesinde ise kentin Abdal ve Bozlak kültürlerini yaşatması ve yeni nesile aktarımı, Muharrem Ertaş, Neşet Ertaş, Şemsi Yastıman ve Çekiç Ali gibi müzik üstadlarının yanı sıra yaşayan insan hazinesi Neşet Ertaş yer aldı.

bozlak, baklava

Ülkemizi temsil eden şehir sayısı altıya yükseldi

72 ülkeden 180 üyesi bulunan Yaratıcı Şehirler Ağı’nın resmi kararı, 12-27 Kasım 2019’da Paris’te yapılacak UNESCO Genel Kurulu’nda açıklanacak.UNESCO’nun belirlediği Yaratıcı Şehirler Ağı’nda Türkiye’den Gaziantep, Hatay (gastronomi),İstanbul (tasarım), Kütahya (zanaat ve halk sanatları) bulunmaktaydı. Afyonkarahisar ve Kırşehir’in eklenmesi ile bu sayı altıya ulaştı.

(G.Ö)

Kaynak: Kültür ve Turizm Bakamlığı

Haberleri kaçırmamak için sayfamızı takip edin: www.facebook.com/turizmavrupa

Yorum Yaz

Yorumunuzu Yazın.
Adınızı Girin