Birçok yolcu uçaktaki emniyet kemerinde bu hatayı yapıyor

325
Birçok yolcu

Tatil

Geçtiğimiz günlerde Sabiha Gökçen Havalimanı’nda Pegasus uçağının inişi sırasında meydana gelen talihsiz kaza 3 kişinin yaşamını yitirmesine sebep olmuştu. Uçakta seyahat eden yolcuların bu tür acil durumlarda veya öncesi nelere dikkat etmesi gerekiyor? Birçok yolcu uçaktaki emniyet kemerinde bu hatayı yapıyor. Uzmanların tavsiyelerini sizin için araştırdık…

Birçok yolcu hata yapıyor

Uzak mesafeli yerlere kimileri karayollarından giderken kimileri ise havayollarını tercih etmektedir. Havayollarında yaşanan kazalar karayollarına göre daha az olsa da basit kazalar değildir. Uçak kazaların birçoğu pistte motorların arızalanması, hava akışının ve rüzgarın aniden değişmesi veya bir yere çarpmasıyla gerçekleşir. En çok uçağın iniş ve kalkış sırasında kazalar yaşanır. Bu yüzden uçak hareket etmeye başladığı andan itibaren ilk 3 ve son 8 dakikası önemlidir. Bu anlarda yolcular emniyet kemerlerini bağlayarak uçağın hareketini tamamlaması beklenir. Çünkü bu anlarda yolcuların hareket halinde olması uçağın dengesinde değişikliğe neden olmaktadır.

Emniyet kemerini hemen açmayın

Yolcuların tehlikeli anlarda can güvenliğini koruması için en önemli nokta emniyet kemeridir. Emniyet kemeri bağlı olduğu takdirde kazalarda meydana gelen şiddetli çarpmalar, sarsıntılar ve hareket halindeki uçakta kırılan camın yarattığı hava basıncının size vereceği zarar aza iner.  Kemerlerinizi uçağa bindiğiniz andan itibaren kıvrılmadan düzgün ve rahatsiz etmeyecek şekilde takılması gerekir. Ayrıca uçuş boyunca takılı olan kemer kendi çevresinde katlanabilir. Bu durum tehlike anında kemerin açılmasını zorlaştırır. Bu yüzden kemeri yolculuk sırasında kontrol etmeyi unutmayın.

Birçok yolcu ayağa kalkıyor

Ayrıca kemer sadece uçak tamamiyle durduktan sonra açılmalı. Son Sabiha Gökçen kazasında da görüldüğü gibi uçak yere indikten sonra bile kazalar meydana gelebilir. Ne yazık ki hala bir çok kişi uçağın tekerleri yere değer değmez kemerini açıyor, hatta ayağa kalkıp el bagajını veya diğer eşyalarını almaya çalışıyor. Bunun ne kadar tehlikeli olabileceğini hep birlikte gördük.

Yolculuk sırasında bilinciniz açık olsun, uyumayın

Yolcular seyahatinin tamamını neredeyse uyuyarak geçirirler. İniş ve kalkış sırasında yolcuların uykulu olması tehlike arz eden durumlarda dikkatsizliği neden olur. Bu yüzden bilincin açık olması gerekir. Ayrıca kabin bagajına koyulan eşyalar böyle anlarda yolcuların üstüne düşme olasılığı yüksektir. Bu yüzden kabin bagajlarını hafif ağırlıkta olması gerekir.

Can yeleğinizi kontrol edin

Uçuş halinde deniz üzerinde yaşanabilecek bir kaza da sizi koruyacak olan can yeleğiniz olacaktır. Kabin ekibi uçuş öncesi can yeleklerin tam olup olmadığını kontrolünü yapmaktadır. Can yeleği koltuk arasında veya altında yer alır. Uçağa bindiğiniz anda can yeleğiniz var mı yok mu kontrol etmeyi unutmayın. Dünya genelinde her yıl can yeleği hırsızlığından dolayı birçok insan gözaltına alınıyor.

(SK)

Haberleri kaçırmamak için sayfamızı takip edin: www.facebook.com/turizmavrupa

 

Yorum Yaz

Yorumunuzu Yazın.
Adınızı Girin