Bir ülke daha Türkiye’ye vize zorunluluğu getirdi

689
vize

Tatil

Bir ülke daha Türkiye’ye vize zorunluluğu getirdi

Türk vatandaşları birçok ülkeye vize ve pasaport zorunluluğu nedeniyle seyahat etmekte zorlanıyor. Yurtdışına seyahat etmek isteyenlerin en çok zorlandığı konu vize başvurusu oluyor. Vizeye başvuru yaptıktan sonra vizesinin çıkıp çıkmaması ayrı bir stres ve zaman kaybı. Türkiye’de yaşayanlar bir çok ülke için vize almak zorunda. Türk vatandaşlarının vizesiz olarak seyahat edebildiği ülkelerden biri olan Japonya, pandemi sürecinde vizesiz seyahat uygulamasını kaldırdı. Aynı zamanda turistik amaçlı seyahat edeceklerin de ülkeye girişlerine izin vermiyor. Vizesiz seyahatin kaldırılmasına korona virüs salgını sebep gösterildi.

Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü’nden (SHGM) şu açıklama yapıldı:

Seyahat etmek zorlaştı

“Japonya’nın Ankara Büyükelçiliğinden alınan Nota kapsamında, vatandaşlarımızın 1 Ekim 2020 tarihinden itibaren Japonya’ya vize alarak seyahat etmeleri gerekeceği bildirilmiştir.

Ayrıca, söz konusu Notada, uygulamanın salgın kapsamında alınması zorunlu görülen bir önlem olarak değerlendirilmesi gerektiği ifade edilmekte olup, Japonya’ya turistik seyahatlerin mümkün olmayacağı ve bununla birlikte tüm resmi pasaportların vizeden muaf olacakları bildirilmektedir. Kamuoyuna duyurulur.”

Dünyanın en güçlü pasaportu Japonya’nın

Öte yandan yapılan araştırmalara göre Japonya 2020 yılında dünyanın en güçlü pasaportuna sahip. Japon pasaportuna sahip olanlar geçen yıl 190 ülkeye vizesiz seyahat edebilirken bu rakam 2020’de 191’e yükseldi.

(A)

Haberleri kaçırmamak için bizi takip edin:

Yorum Yaz

Yorumunuzu Yazın.
Adınızı Girin