Bir ülke daha Türkiye’ye olan uçuş yasağını kaldırdı

1077
uçuş

Tatil

Bir ülke daha Türkiye’ye olan uçuş yasağını kaldırdı

Koronavirüs nedeniyle Polonya’nın Türkiye’ye uyguladığı hava seyahat kısıtlaması kaldırıldı. Polonya’dan Türkiye’ye ilk uçuşun 31 Temmuz 2020 tarihinde başlatmasına ve Pazartesi, Çarşamba ve Cuma günleri haftada üç  kere uçuş yapılması kararlaştırıldı.

T.C. Varşova Büyükelçiliği kararla ilgili yaptığı yazılı açıklamada şunlar yer aldı:

“Polonya Bakanlar Kurulunun bu kararı 11 Ağustos tarihine kadar geçerli olup, aynı tarihte düzenlenmesi planlanan müteakip Bakanlar Kurulu toplantısında sözkonusu karar ve kapsamının gözden geçirilmesi beklenmektedir.

Bununla birlikte, Polonya’nın ülkemize yönelik seyahat kısıtlamaları ve karantina uygulamaları devam etmektedir. Ülkemizden Polonya’ya gerçekleştirilecek seyahatlerde, bu hususlara dikkat edilmesi önemle rica olunur.

Kimler seyahat edebilir?

Bu çerçevede, Polonya vatandaşları, Polonya vatandaşlarının eşleri veya çocukları veya devamlı bakımı altında bulunanlar, Pole Kart hamilleri, diplomatik temsilcilik mensupları ve aileleri, Polonya’da geçici/sürekli ikamet izni bulunan yabancılar, Polonya’da çalışma izni bulunanlar, mevsimlik işçi olarak giriş sertifikası bulunanlar, mal taşımacılığı yapanlar şirket sorumluları ve şoförleri, Polonya’da öğrenimlerini sürdüren öğrenciler, Polonya’da araştırma ve kalkınma projelerinde görev alan bilim insanları, AB, EFTA, EEA üye ülkeleri ile İsviçre Konfederasyonu vatandaşları, eşleri ve çocuklarının ülkemizden Polonya’ya seyahatlerine izin verilmektedir.

Bu kategorilerden bizi özellikle ilgilendiren, Polonya vatandaşları, Polonya vatandaşlarının eşleri veya çocukları veya devamlı bakımı altında bulunanlar, diplomatik temsilcilik mensupları ve aileleri, mal taşımacılığı yapanlar şirket sorumluları ve şoförleri, Polonya’da öğrenimlerini sürdüren öğrencilere ve Polonya’da araştırma ve kalkınma projelerinde görev alan bilim insanlarına 14 günlük zorunlu ev karantinası uygulanmayacağı anlaşılmaktadır.

Öte yandan sınırda ateş kontrolü yapılacak, yolculardan COVID-19 testi ise talep edilmeyecektir.

Polonya Hükümeti’nin karantina/evde izolasyon konusunda da farklı uygulamalara başvurduğu görülmekte, ilgili kategoriler içinde yer almayan kişilerin Polonya’da kalma süresine bağlı olarak, karantinanın kaldırılması ve kısaltılması konusunda ilgili Sağlık görevlisine başvurabileceği anlaşılmaktadır.”

(A)

Haberleri kaçırmamak için bizi takip edin:

 

Yorum Yaz

Yorumunuzu Yazın.
Adınızı Girin