Bir ülke daha telefonun şarjına bakacak

1046

Tatil

Amerika’nın güvenlik nedeniyle elektronik cihazları şarj edilmemiş yolcuları uçağa almayacağını açıklamasından sonra bir ülke daha bu uygulamaya geçti. Avrupa’da diğer ülkeler yolda mı?

Elektronik cihazların içine patlayıcı madde konmaması için terörle mücadele kapsamında önlem alan Amerika Birleşik Devletleri (ABD), şarj edilmemiş cep telefonları, tablet veya bilgisayarlarla uçuşlara müsade edilmeyeceğini duyurmuştu. Yani hem Amerika’dan bazı ülkelere, hem de bazı ülkelerden Amerika’ya yapılan uçuşlarda artık yasak yürürlüğe girecek. Bu açıklamadan kısa süre sonra İngiltere de bu uygulamaya geçtiğini açıkladı.

İngiltere Ulaştırma Bakanlığı, bazı uçuşlarda yolculara cihazın şarjının dolu olup olmadığının sorulabileceğini duyurdu. Verilen bilgiye göre şarjı boş olan cihazlar uçağa alınmayacak ve yolcu bunu ancak dönüşte geri alabilecek. Telefonundan ayrılmak istemeyen yolcu uçağa alınmayacak. Uygulamanın hangi ülkelere uçan yolcular için geçerli olacağı açıklanmadı.

Kısa süre önce terör örgütlerinin küçük cihazların içine saklanabilen yeni patlayıcılar geliştirdikleri dünya basınında yer almıştı.

Diğer ülkeler ne yapacak?

Amerika ve İngiltere’nin ardından Avrupa’daki diğer ülkelerin ne yapacağı merakla bekleniyor. Bu hafta Türkiye’den ABD’ye uçan yolcularda da kontrol yapıldığı haberleri basında yer aldı. Havacılık sektöründe ABD’nin öncü olduğu ve diğer ülkelerin de kısa sürede aynı uygulamaya geçtiği geçmişte bir çok yeni gelişmede görüldü. Örneğin uçaklarda cep telefonu kullanımına ilk ABD izin verirken bir kaç ay geçmeden Avrupa’daki diğer ülkeler de bu kararı takip etmişti. Eğer yine aynısı yaşanırsa yakında her ülkede telefonların şarjına bakılma ihtimali oldukça yüksek görülüyor.

Yorum Yaz

Yorumunuzu Yazın.
Adınızı Girin