Bir bilezik için 440 Euro gümrük vergisi ödedi

2833
bilezik

Tatil

Bir bilezik için 440 Euro gümrük vergisi ödedi

Türkiye’den yaşadığı Avrupa ülkesine dönenlerde yapılan gümrük kontrollerinde en çok bagaja saklanan altın takılara rastlanıyor. Yetkililer gümrüğe bildirilmeden ülkeye sokulmak istenen takılar için hem vergi alıyorlar, hem de sahibi para cezası ödemek zorunda kalıyor. Altının miktarına göre bazen binlerce Euro ödemek zorunda kalan bile oluyor. Bu durum hem havayolu ile gelenler için geçerli, hem de karayoluyla.

Eşyalar arasında bulundu

Son yaşanan örnekte konu Türkiye’den gelen bir yolcu olmasa da, işin içinde yine altın takı var. Doğu Avrupa’dan gelen bir yolcu otobüsünde Regensburg yakınında arama yapan gümrük memurları, bir yolcunun eşyaları arasına 1 adet altın bilezik sakladığını tespit ettiler. Bileziğin değeri açıklanmadı ancak yolcunun bunu gümrüğe bildirmeden ülkeye sokmak istemesinden dolayı hakkında işlem yapıldı. Kişi 440 Euro vergi ödemek zorunda kaldı.

Neden buradaki kuyumcudan almıyorsunuz?

Bir bilezik için yüzlerce Euro ödemek zorunda kalan yolcu büyük ihtimalle bunu getirdiğine pişman olmuştur. Bu vesileyle özellikle Türkiye’den altın takı getirenler sormak istiyoruz: Yaşadığınız ülkedeki kuyumculardan satın almak yerine altın takıları Türkiye’den getirmek sisin için avantajlı mı? Yüzlerce, hatta binlerce Euro ceza ödeme riskine girdiğinize değiyor mu?

Arada fark var mı?

Bir çok kişi, fiyatlar kıyaslandığında Türkiye ile örneğin Almanya veya benzer bir Avrupa ülkesindeki fiyatlar arasında çok fazla fark olmadığını belirtiyor. Bundan dolayı altın takıları Türkiye’den getirmek avantajlı bulunmuyor.

Görüşlerinizi bekliyoruz.

(A)

Haberleri kaçırmamak için bizi takip edin:

1 YORUM

Yorum Yaz

Yorumunuzu Yazın.
Adınızı Girin