Bir başka olur İstanbul’da Ramazan

2445
İstanbulda ramazan

Tatil

İstanbul Büyükşehir Belediyesi, on bir ayın sultanı Ramazan’ın manevi iklimini, sanatsal ve kültürel etkinliklerle zirveye taşıyor.

 İstanbul Büyükşehir Belediyesi, Ramazan ayı boyunca Tasavvuf Müziği’nden şiir dinletilerine, geleneksel gösteri sanatlarından sohbetlere kadar onlarca etkinliği İstanbullularla buluşturacak. Ramazan’ın manevi iklimi ve duygu yüklü atmosferi, bu yıl da Yenikapı ve Maltepe şehir parkları ile her yıl olduğu gibi Sultanahmet Meydanı ve Beyazıt Meydanında her birlikte yaşanacak.

İBB Sosyal Tesislerinde Geleneksel Osmanlı ve Türk mutfağına has lezzetlerin sunulduğu Ramazan menüleri geçen sene olduğu gibi bu sene de 35 TL karşılığında sunulurken, tarihi Sultanahmet Meydanı, bu yıl da Asırlık Tatlar ve Sanatlar Çarşısı’na ev sahipliği yapacak.

Yenikapı Etkinlik Alanı, iftar öncesi ve iftar sonrasında söyleşilerden konserlere, yazlık sinemadan gölge oyunlarına, çocuklara yönelik sahne gösterilerinden orta oyunlarına kadar farklı geleneksel Ramazan eğlencelerine ev sahipliği yapacak.

Maltepe Sahili’nde 1 milyon 200 bin metrekare alan üzerine kurulan Avrupa’nın en büyük yaşam, spor ve eğlence merkezi, iftar öncesinde çocuklara yönelik sahne gösterileri, orta oyunu, tasavvuf musikisi dinletileri, iftar sonrasında ise mehteran konserleri, sahne gösterileri ve saray tiyatroları sahne alacak. Etkinlik alanında kurulan 500 kişilik yazlık sinemada nostaljik Yeşilçam filmleri meraklılarıyla buluşacak.

Beyazıt Meydanı, Kadir Gecesi’ne kadar iftar öncesi, iftar sonrası ve Teravih Namazı sonrasında Tasavvuf Müziği’nden şiir dinletilerine, sema gösterilerinden geleneksel gösteri sanatlarına kadar pek çok etkinliğe ev sahipliği yapacak.

Ramazan İstanbul Etkinlikleri çerçevesinde Yenikapı ve Maltepe Sahili’nde Ramazan ayı çocuklar için de çok renkli geçiyor. Aileleriyle birlikte etkinlik alanlarını dolduran küçükler, animatörler eşliğinde eğlenirken özel yarışmalar ve geleneksel gösteri sanatları ile keyifli bir Ramazan ayı yaşayacaklar.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi, 2010 yılından bu yana İstanbul’un farklı semtlerinde kurduğu iftar sofralarında İstanbulluları bir araya getirmeye devam ediyor. Ramazan ayı boyunca her gün 50 bin İstanbullu, açık hava iftarları ile birlik ve beraberlik içinde oruç açmanın manevi hazzını duyacak.

Ramazan ayı boyunca iftar vaktinde evlerine yetişemeyenlere, İstanbul’un en merkezi yerlerinden Kadıköy, Eminönü ve Bakırköy Meydanları ile Şişli Camii önünde konumlandırılan Mobil Büfeler, İstanbullulara iftariyelik dağıtacak.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi kurduğu iftar çadırlarında Ramazan ayı boyunca her gün binlerce kişiye sıcak iftar yemeği verecek. Bu yıl Mecidiyeköy ve Beşiktaş Meydanları’nda kurulan İBB İftar Çadırları ile her gün 2.500 kişinin sıcak iftar yemeği yemesi sağlanacak.

Kaynak: www.ibb.istanbul

İstanbulda Ramazan

İstanbulda Ramazan
Fotoğraflar: www.ibb.istanbul

 

Yorum Yaz

Yorumunuzu Yazın.
Adınızı Girin