Binlerce yıllık Örfene Zeytinyağı kalitesini tescilledi

295
binlerce, zeytinyağı, örfene

Tatil

Dünyada temiz, adil ve iyi gıda çalışmaları sürdüren Slow Food, Örfene Zeytinyağı’nı “presidium” olarak tescilledi. İzmir ve çevresinde binlerce yıldır bulunan zeytin ormanlarındaki erkence zeytinlerinden üretilen Örfene Zeytinyağı, aldığı presidium tescili ile dünyanın en prestijli ürünleri arasına girdi.

Binlerce yıllık biyolojik çeşitliliğe destek veriyor

Ege’de bulunan zeytin ormanları, tehlike altında olan doğal yaşam alanları arasında yer alıyor. Örfene Zeytinyağı bölgeye özel erkence türü zeytinlerden elde edilen zeytinyağını, doğa dostu kadim üretim yöntemleriyle üretiliyor ve binlerce yıldır devam eden bir kültürü insanlarla buluşturuyor. Dünyanın en prestijli ürünleri arasına giren Örfene Zeytinyağı, biyolojik çeşitliliğe de destek veriyor.

binlerce, örfene, zeytinyağı

Presidium nedir?

Üreticileri organize etmek, yeni pazar fırsatları sunmak, lezzete ve kaliteye değerlerini vererek küçük işletmelerin geleceğini korumayı hedefleyen Slow Food Biyoçeşitlilik Vakfı, Örfene Zeytinyağı’na “presidium” olarak tescilledi.

Presidium, kalitesinden ödün vermeyen doğa dostu üretim yapan, küçük işletmeleri korumak için geliştirilmiş Slow Food tarafından geliştirilmiş ürün tescil modelidir.

Kaynak: www.dogadernegi.org

(G.Ö)

Haberleri kaçırmamak için sayfamızı takip edin: www.facebook.com/turizmavrupa

Yorum Yaz

Yorumunuzu Yazın.
Adınızı Girin