Bilinçsiz tüketmek ölümle sonuçlanabilir

1911
mantar

Tatil

Doğada kendiliğinden yetişen mantarların zehirli olma ihtimalini unutmamak gerekir.

Havaların ısınması ile birlikte orman ve mera alanlarında çok sayıda tabii olarak yetişen mantarların özellikle kırsal alanda yaşayan vatandaşlarımızca toplanarak tüketilmesi sonucunda çok sayıda zehirlenme vakası gerçekleşiyor. Bazı zehirlenmeler ise maalesef ölümle sonuçlanıyor.

Bilimsel verilere göre Türkiye’de tabii olarak yetişen 70 civarında zehirli mantar türü bulunuyor. Bilimsel ismi koyulmayan hiçbir yabani mantarın yenilmemesi, yenilebilen her yabani mantarın ise zehirli ve hatta öldürücü olabileceği ihtimali her zaman akıllarda tutulmalı, pişirmekle, dondurmakla, konserve yapmakla veya başka bir işlemle zehirli mantarların zehirsiz hale getirilemeyeceği gerçeğinin de iyice bilinmesi gerekiyor.

Bu sebeple mantar zehirlenmelerinin önlenmesinde en etkili yol, kaynağı bilinmeyen ve kontrolsüz bir şekilde toplanan mantarların yenilememesidir. Her ne kadar halkımız kendi yöresinde yetişen mantarları bilse de en küçük bir yanılgı maalesef acı sonla bitebiliyor.

Zehirlenme vakaları; birkaç saat içinde etkilerini gösterebileceği gibi, haftalar hatta aylar sonra bile etkisini gösterebiliyor. Bundan dolayı, tabiatta kendiliğinden yetişmiş bir mantarın zehirli olma ihtimali her zaman olmakla birlikte, bunları yenebilir mantarlardan ayırt etmenin çok zor olduğu biliniyor.

Mantarların teşhisi ve tanımlanması işlemi bu konuda eğitim almış ve uzun yıllar bu konuyu tecrübe etmiş kişilerce yapılmalı ve tabiatta kendiliğinden yetişen mantarları, uzmanına danışmadan kesinlikle tüketmemek gerekiyor.

mantar

 

Yorum Yaz

Yorumunuzu Yazın.
Adınızı Girin