Biletini iptal edenin parası yanmıyor

2057

Tatil

Frankfurt Mahkemesi, uçak biletini zamanında iptal eden yolcuya ödediği ücretin bir bölümünün iade edilmesine karar verdi.

Frankfurt Eyalet Mahkemesi, uçakla seyahat eden yolcuların haklarını güçlendiren bir karara imza attı. Mahkeme, biletini uçuş tarihinden yarım sene önce iptal eden bir yolcuya sadece vergi değil, ödediği bilet parasının bir bölümünün de iade edilmesine karar verdi. Mahkeme, şirket kurallarında “Bilet parası iade edilmez” yazsa bile ödeme yapılması gerektiğini açıkladı.

Gerekçe olarak da biletin çok önceden iptal edildiği, bu durumda havayolu şirketinin bileti bir başkasına satabileceği gösterildi. Karara göre ikinci kez satılan biletin fiyatına bakılmalı ve orjinal fiyatla arasındaki fark tespit edilmeli. Daha sonra biletini iptal edilen yolcuya ne kadar geri ödeme yapılacağı belirlenmeli.

Davaya neden olan bir kadın yolcu, Alitalia şirketinden aldığı bileti iptal etmişti. Havayolu şirketi ise mahkemenin talebi üzerine bileti bir başkasına satamadığını isbat edemediği için yolcuya ödediği miktarın tamamını iade etmeye mahkum edildi. (Karar No: 2-24 S 152/13)

Yorum Yaz

Yorumunuzu Yazın.
Adınızı Girin