Berlin’de kapanacak olan Tegel Havalimanı’nın yerine ne inşa edilecek?

255
Tegel

Tatil

Berlin’de kapanacak olan Tegel Havalimanı’nın yerine ne inşa edilecek?

Açılışı yıllardır ertelenen Almanya’nın başkenti Berlin’deki yeni havalimanının 31 Ekim 2020’de açılacağı açıklanmıştı. Yapımına 2006 yılında başlanan Berlin-Brandenburg Uluslararası Havalimanı’nın (BER) açılışıyla birlikte mevcut havalimanı olan Tegel uçuşlara tamamen kapanacak. Tegel Havalimanı’da son uçuş ise 7 Kasım öğleden sonra Paris’e yapılacak. Yeni havalimanının faaliyete geçmesiyle birlikte Tegel havalimanı ne olacağı ile ilgili bilgiler ortaya çıktı.

Havalimanın yerine konut projesi

BER’in açılmasıyla 1948 yılından beri hizmet veren Tegel Havaalanı kullanılmayacak. Binalar 2021 yılının sonuna kadar bekletilecek. Boş araziye ise 2021 yılından sonra en az 10 bin kişinin yaşayacağı 5 bin konutluk yeni bir yerleşim alanı yapılması planlanıyor. Proje ile ilgili çalışmalar sürüyor. Detayların belirlenmesi için görüşmelerin sürdüğü belirtiliyor.

Yıllardır bekleniyor

Öte yandan salgın nedeniyle Berlin Yeni Havalimanı’nın açılışı törensiz yapılacak. Ortaya çıkan teknik sorunlar nedeniyle açılışı daha önce defalarca ertelenen yeni havalimanı, Almanya’nın en sorunlu projeleri arasında yer alıyor ve bugüne kadar bir çok kez eleştiri yağmuruna tutuldu. Planlanandan çok daha masraflı olan havalimanı ardı ardına ortaya çıkan yapım hata ve eksikleri nedeniyle yıllardır gündemden düşmüyor.

(A)

Haberleri kaçırmamak için bizi takip edin:

Yorum Yaz

Yorumunuzu Yazın.
Adınızı Girin