“Ben karantinaya alınmadım ve ceza ödemedim” diyenler haklı mı?

158
karantina

Tatil

“Ben karantinaya alınmadım ve ceza ödemedim” diyenler haklı mı?

Günlerdir Türkiye’ye giriş yapanların 14 gün karantina altına alındığı konuşuluyor ve tartışılıyor. Sosyal medyada o kadar çok yanlış bilgi dolaşıyor ki insanların kafası karışıyor. Bu nedenle bugün bazı bilgileri hatırlatmak ve yapılan yanlışlara dikkat çekmek istiyoruz.

14 gün kuralı geçerli

Şu an Türkiye’ye giriş yapan ve hastalık belirtisi göstermeyen bir kişi bile karantina uygulamasına uymak zorunda. Karantina demek, hemen sınırda bir yere kapatıldığınız anlamına gelmiyor. Yolcunun eve veya oteline gitmesine izin veriliyor. Nerede ne kadar kalacağınızı yazılı olarak beyan ediyorsunuz. Ve 14 gün boyunca da bu adresten bir yere gitmemeniz gerekiyor. Gittiğiniz tespit edilirse ceza ödüyorsunuz. Ceza miktarlı ile ilgili haberimizi buradan okuyabilirsiniz:https://www.turizmavrupa.com/14-gun-dolmadan-turkiyeden-cikis-yapmak-isteyenler-dikkat/

Ceza ödememeniz normal

Ancak bazı vatandaşlarımızın “Ben karantinaya alınmadım ve ceza ödemedim” açıklamaları kafa karıştırıyor. Bu açıklamaları okuyanlar “Demekki karantina yok” sonucuna varıyorlar. Ancak şunu unutmamak gerekir ki ceza ödemeniz için herhangi bir kontrol noktasında karantinayı deldiğiniz tespit edilmeli. Yani siz evde 14 gün izole kalma kuralına uymayıp dışarı çıktıysanız veya başka bir şehre gittiyseniz ve herhangi bir kontrole rastlamadıysanız ceza ödememeniz normal. Sırf siz yakalanmadınız diye karantina uygulaması olmadığı anlamına gelmiyor.

Radara yakalanma örneği

Bu şuna benziyor: Polis otoyolda radarla hız ölçümü yapıyor. Önden giden sürücü hızlı gittiği için radar kontrolüne takılıyor ve polis tarafından durduruluyor, ceza ödüyor. Arkadan gelen sürücü ise hız kuralına uymamasına rağmen şans eseri durdurulmuyor ve ceza ödemiyor. Şimdi bu durum şöyle yorumlanabilir mi: “Yolda hız kontrolü yok, dilediğiniz kadar hız yapabilirsiniz. Polis durdurmuyor ve ceza kesmiyor”. Elbette hayır. Bir sürücü yakalanmadı diye böyle bir uygulama olmadığı anlamına gelmiyor. Benzer bir durum karantina uygulaması için de geçerli. Bazı vatandaşlarımız kontrole takılıyor ve ceza ödüyor, bazıları şans eseri yakalanmıyor.

(A)

Haberleri kaçırmamak için bizi takip edin:

Yorum Yaz

Yorumunuzu Yazın.
Adınızı Girin