Belgrad – Saraybosna arasına yeni otoyol geliyor

461
Belgrad

Tatil

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Sırbistan Cumhurbaşkanı Vuçiç ile düzenlediği ortak basın toplantısında, Türkiye’nin Balkanlar’ın istikrarı ve refahında yapıcı rol oynadığını belirterek, bu yıl ilk defa gerçekleştirilen Türk polisi ile Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanlığı’nın (YTB) Sırbistan sınır kapılarında yaptığı faaliyetlere dikkat çekti. Eğitim alanındaki iş birliğinin de geliştiğini ifade eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, YTB’nin Türkiye Bursları ile her yıl Sırbistan’dan onlarca öğrenciye Türkiye’de üniversite imkânı sunulduğunu belirtti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, bu yıl Avrupa’da yaşayan, 1,5 milyon Türkiye vatandaşının araçlarıyla Türkiye’ye seyahat ettiğini ve bu vatandaşların yoğun şekilde Sırbistan güzergâhını kullandığını ifade ederek bu yaz ilk defa Türk polisi ve Yurtdışı Türkler Başkanlığı’nın (YTB) çalışanlarının vatandaşlara yardımcı olmak üzere Sırbistan sınır kapılarında görev yaptıklarını ve Sırp mevkidaşlarıyla çok başarılı bir görev icra ettiklerini vurguladı.

Eğitim alanında da iş birliğinin geliştiğini, Türkiye Maarif Vakfı’nın Sırbistan’da okul açma çalışmalarına başladığını belirten Cumhurbaşkanı Erdoğan, YTB’nin Türkiye Bursları ile her yıl Sırbistan’dan onlarca öğrenciye Türkiye’de üniversite imkânı sunulduğunu sözlerine ekledi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türkiye’nin Balkanlar’ın istikrarı ve refahında yapıcı rol oynadığının altını çizerek şöyle devam etti: “Bölgenin Avrupa-Atlantik yönelimini destekliyoruz. Bölge ülkelerine mevcut sorunları geride bırakarak aralarındaki diyalog ve iş birliğini artırmaları için yardımcı olmaya çalışıyoruz. Bu bağlamda, uzun süredir yapılamayan Türkiye-Sırbistan-Bosna-Hersek Üçlü Zirvesi’ni yarın gerçekleştirecek olmamızı çok önemsiyorum. Yarınki Zirve’nin ardından liderler olarak Sremska Raça-Kuzmin hattının temelini atarak Belgrad – Saraybosna otoyol projesini başlatıyoruz. Bölgemizde gönülleri birbirine bağlayan yeni bir dostluk ve barış köprüsü inşa ediyoruz. Sava Nehri üzerinde iki ülkeyi birbirine bağlayacak köprünün temelini atacak olmamız bölge için çok anlamlı bir mesaj teşkil edecektir.”

Kaynak: www.ytb.gov.tr

(G.Ş)

Haberleri kaçırmamak için sayfamızı takip edin: www.facebook.com/turizmavrupa

Yorum Yaz

Yorumunuzu Yazın.
Adınızı Girin