Belçika’da yeni korona kuralları açıklandı

1399
Korona

Tatil

Belçika’da yeni korona kuralları açıklandı

T.C. Brüksel Büyükelçiliği, korona virüs pandemisinin yayılmasının engellenmesi konusunda Belçika İçişleri Bakanlığı’nca yayınlanan 10 Temmuz 2020 tarihli genelge hakkında duyuru yaptı. Açıklama şöyle:

“Covid-19 pandemisinin yayılmasının engellenmesi konusunda Belçika İçişleri Bakanlığı’nca yayınlanan 10 Temmuz 2020 tarihli genelgede seyahatlere ve kamu sağlığına ilişkin mevcut önlemlerde yapılan, vatandaşlarımız açısından önem arzedebilecek bazı değişiklik ve güncellemeler aşağıda sunulmuştur

a)Seyahatler

Belçika’dan yurtdışına, yurtdışından da Belçika’ya zorunlu olmayan seyahatler yasaktır. Bunun istisnaları olarak;

▪️Belçika’dan AB, Schengen bölgesi ülkeleri ve Birleşik Krallık’a, söz konusu ülkelerden de Belçika’ya, Belçika Dışişleri Bakanlığı’nın internet sayfasında kırmızı bölge kategorisinde yer verilen bölgeler hariç, seyahat edilebilmektedir.

▪️Belçika sınırlarına en fazla 150 km mesafede olması ve Belçika Dışişleri Bakanlığı internet sitesindeki kırmızı bölge kategorisinde yer almaması kaydıyla yurtdışında Yaz kampı yapılmasına izin verilmektedir.

▪️Belçika Dışişleri Bakanlığı’nın internet sayfası üzerinde seyahat edilebileceği belirtilen diğer ülkelere ve bu ülkelerden Belçika’ya kırmızı bölge kategorisinde yer verilen bölgeler hariç, seyahat edilebilmektedir.

(Büyükelçilik notu: Bilindiği üzere, Belçika’dan ülkemize, Belçika vatandaşlığı da olanlar dahil TC vatandaşları, ülkemizden de Belçika’ya, tüm Belçika vatandaşlarıyla, Belçika ve AB oturumu olan vatandaşlarımız seyahat edebilmektedir)

  1. b) Form doldurma zorunluluğu

Schengen üyesi olmayan bir devletten Belçika’ya seyahat eden kişilerin, seyahat başlamadan önce Dışişleri Bakanlığının ve Yabancılar Ofisinin internet sayfasında bulunan “Passenger Locator” formunu doldurup taşıma şirketine teslim etmeleri gerekmektedir. Formun doldurulmaması, yanlış, yanıltıcı veya eksik bilgi verilmesi durumunda yolcu Belçika’ya kabul edilmeyebilir.

Seyahatin başlangıç noktası Schengen üyesi ülkesi olup, bu ülke Belçika Dışişleri Bakanlığı’nın kırmızı listesinde yer aldığı takdirde, taşıyıcı şirketin söz konusu formu derhal ilgili denetleyici kuruluş olan Saniport’a iletmesi gerekmektedir.

Taşıyıcı şirket hizmetlerine başvurmadan kendi imkanlarıyla anılan bölgelerden Belçika’ya dönen kişiler ise Passenger Locator formunu ülkeye giriş yapılan ilk 12 saat içerisinde bizzat Saniport’a iletmekle yükümlüdür.

(Büyükelçilik notu: Anılan formun doldurulması yolcunun şahsi sorumluluğundadır. Ülkemize resmi seyahat yasağı sürdüğü sürece, ülkemizden ayrılmadan hemen önce PCR isimli testin yaptırılması ve elektronik olarak temin edilecek sonuca göre Belçika’da makamlara bilgi verilmesi de yararlı olacaktır. Öte yandan PCR testi, Türkiye’den Belçika’ya gelmek için doldurulması gereken Passenger Locator formunda yer alan “kendinizi formda belirteceğiniz adreste 14 gün karantinaya almaya rıza gösterdiğiniz “ yönündeki beyanınızın geçerliliğini kaldırmamaktadır.)

  1. c) Maske takma zorunluluğu

12 yaşından büyük tüm kişilere aşağıda listelenen mekanlarda maske takma zorunluluğu getirilmiştir:

▪️Mağaza ve alışveriş merkezleri

▪️Sinemalar

▪️Gösteri, konser ve konferans salonları

▪️Üniversite amfileri

▪️ibadethaneler

▪️Müzeler

▪️Kütüphaneler

▪️Casino ve otomatik oyun mekanları

▪️Adalet binaları

Medikal nedenlerden dolayı maske takması mümkün olmayan kişiler pleksiglas korumalı maske kullanabilirler.

📌Genelgeye aşağıdaki bağlantıdan ulaşılabilmektedir

🌐https://centredecrise.be/…/arrete-ministeriel-modifiant-lar…

(A)

Haberleri kaçırmamak için bizi takip edin:

Yorum Yaz

Yorumunuzu Yazın.
Adınızı Girin