Belçika, Hollanda ve Almanya’daki etlerde bakteri alarmı: 5 kişi öldü

1577
Belçika

Tatil

Avrupa’da listeria bakterisi paniği yaşanıyor. Yedikleri etlerde bulunan listeria bakterisinin yol açtığı enfeksiyonlardan Hollanda’da 3 kişinin Almanya’da da 2 kişinin hayatını kaybettiği açıklandı. Euronews’te yer alan habere göre Hollanda ve Belçika’da satılan Aalsmer tesisinde dilimlenip paketlenen 300 bin kilo domuz eti ürünü geri çağrıldı. Öte yandan Hollanda devlet televizyonunda ülke genelinde tüm domuz eti ürünlerinin toplatılabileceği uyarısı yapıldı.

Almanya’da meydana gelen benzeri bir hadisenin üzerine sağlık otoriteleri Wilke isimli şirketin faaliyetlerini durdurarak incelemeye aldı. Ölüm vakalarını haricinde de hastalıklı domuz salamı ve kavurmasını yiyen onlarca kişi rahatsızlanarak hastaneye kaldırıldı.

Listeria enfeksiyonu:  Listeria et ürünlerinde sıkça rastlanan bir bakteri olmakla birlikte yol açtığı enfeksiyonlar sağlıklı yetişkinlerde çok etkili olmamakta. Bakterinin yol açtığı ateş, kusma, ishal gibi rahatsızlıklar bir doktor gözetiminde rahatlıkla atlatılabiliyor ve büyük bir endişeye yol açmıyor. Fakat yaşlılar, çocuklar ve hamileler gibi bağışıklık sistemi daha zayıf bireylerde oluşan bir enfeksiyon hayati tehlike arz edebiliyor.

(G.Ş)

Haberleri kaçırmamak için sayfamızı takip edin: www.facebook.com/turizmavrupa

Yorum Yaz

Yorumunuzu Yazın.
Adınızı Girin