Başakşehir yeni bir millet bahçesine daha kavuşuyor

325
Başakşehir

Tatil

İstanbul’un en yeşil ilçelerinden biri olan Başakşehir, yeni bir millet bahçesine daha kavuşuyor. Ziya Gökalp Mahallesi’nde yapılan Ayazma Millet Bahçesi’nde, imalatlar tamamlanırken peyzaj çalışmalarında son aşamaya gelindi.

41 bin metrekare alan üzerine kurulan Ayazma Millet Bahçesi, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın 24 Haziran seçimlerinde 100 günlük eylem planı içinde açıkladığı millet bahçeleri çalışmaları kapsamında Emlak Konut A.Ş. tarafından hayata geçirildi. Yaklaşık 10 bin metrekarelik bölümü sert zemin olan millet bahçesinin yüzde 75’i yeşil alana ayrıldı. Vadi görünümü korunan millet bahçesinin 31 bin 56 metrekarelik bölümü yeşil alan olarak tasarlandı. Ayazma Millet Bahçesi’ne 863 adet ağaç ve 13 bin 923 adet süs bitkisi dikildi.

Spor, eğlence ve dinlence bir arada

Spor alanları, çocuk oyun alanları, piknik alanları gibi birçok aktivite alanı bulunan parkta, bin 521 metrekare çiçek bahçeleri, 2 bin 570 metrekare bisiklet yolu ve koşu parkuru ile kütüphane yer alıyor. Yakın zamanda hizmete açılması hedeflenen Ayazma Millet Bahçesi’nde, yürüyüş parkurları, çay bahçesi, dinlenme ve seyir terasları da bulunuyor.

 “İstanbul’un en yeşil ilçesi olmayı hedefliyoruz”  

Başakşehir’in kişi başına düşen 20 metrekare yeşil alan ile İstanbul’un en yeşil ilçelerinden biri olduğuna dikkat çeken Başkan Kartoğlu, “Öncelikle Başakşehir ve Hoşdere Millet Bahçelerinden sonra ilçeye Ayazma Millet Bahçesi’ni de kazandıran Emlak Konut A.Ş.’ye teşekkür ediyorum. Hizmete açtığımız; 280 bin metrekarelik Başakşehir Millet Bahçesi, Bahçeşehir’de 142 bin metrekare alana sahip Hoşdere Millet Bahçesi, 350 bin metrekarelik ilk etabı açılan Kayaşehir Millet Bahçesi ve yapımı tamamlanan 41 bin metrekarelik Ayazma Millet Bahçesi ile ilçemize 813 bin metrekare yeşil alan daha kazandırdık. 2023 yılında toplam 11,5 milyon metrekare yeşil alana kavuşmayı ve İstanbul’un en yeşil ilçesi olmayı hedefliyoruz” diye konuştu.

(B.A)

Kaynak: basaksehir.bel.tr

 

Başakşehir

Başakşehir
Fotoğraflar:basaksehir.bel.tr

Yorum Yaz

Yorumunuzu Yazın.
Adınızı Girin