Bankadan 1000 Euro’dan fazla para çekmek isteyenler ne yapmalı?

2264
para

Tatil

Koronavirüs döneminde son günlerde Almanya’da bankaya gidip hesabındaki parasını çekmeye çalışanlarda artış gözlendi. Bu nedenle bazı bankaların günlük para çekme miktarını 1000 Euro ile kısıtladığı belirtildi. Haberi buradan okuyabilirsiniz: ….

Bu bilgi bazı okurlarımızda tepkiye neden oldu. Sosyal medyada paylaştığımız haberin altına “Bankamatikte günlük para çekme sınırı zaten 1000 Euro” yazanlar oldu.

Bankamatiklerde sınır genelde 1000 Euro’dur. Ancak siz vezneye de gitseniz ve örneğin “Hesabımdan 10 bin Euro çekmek istiyorum” deseniz aynı sorunla karşılaşıyorsunuz. Yani size hemen ödeme yapılmayabiliyor. Bu kararı banka anlık da verebiliyor. Yani bir gün farklı, diğer gün farklı bir uygulama olabiliyor. Bu tamamem o an bankada ne kadar nakit para olduğu ile alakalı bir durum.

Üstelik normalde siz müşteri olarak daha yüksek bir miktar çekmek istiyorsanız ve bunu banka çalışanına bildirirseniz bankamatikten 1000 Euro’nun üzerinde bir miktar da çekebiliyorsunuz.

Bu uygulama virüs krizi öncesi de böyleydi.

Şu an nakit parayla ilgili sorun şu: Virüsün ortaya çıktığı ilk haftalarda insanlarda gereksiz bir panik yaşandı. Bir çok kişi “Ne olur ne olmaz” düşüncesiyle bankaya gidip hesabındaki parasını çekmek ve evinde saklamak istedi. Bu olay Almanya’da ülke genelinde yaşandı. Bazı bankalar da önlem olarak sınırlama getirdiler.

Önceden başvuru yapmanız gerekiyor

Bankada paranız varsa ve yüksek miktarda para çekmek istiyorsanız şunları yapmalısınız: Bankanızla önceden irtibata geçip çekmek istediğiniz miktarı bildirmeniz gerekiyor. Bazı bankalarda bunun sözlü yapılması yeterli oluyor, bazılarında ise yazılı olması isteniyor. Bunu bankanıza sorup öğrenmenizde fayda var. Hatta bazı bankalar parayla ne yapacağınızı bile soruyor. Buna hakları var. Eğer mantıklı bir cevap vermezseniz ödeme yapılmayabilir. Banka eğer imkanı varsa size o gün ödemeyi yapıyor. Eğer imkan yoksa başka bir tarih öneriliyor. Hatta sizi nakit para çekmenin mümkün olduğu başka bir şubeye de yönlendirebiliyorlar.

(A)

YARIN: Bankadan para çekenler soruyor: Banka parayla ne yapacağımı sorabilir mi?

Bazı bankalar para çekmede sınırlama getirdi

 

 

Haberleri kaçırmamak için sayfamızı takip edin: www.facebook.com/turizmavrupa

 

Yorum Yaz

Yorumunuzu Yazın.
Adınızı Girin