Bankada unutulan paralara Devlet el koyacak!

2413
Bankada unutulan

Tatil

Türkiye’deki bankalarda parası bulunan ancak son 10 yıldır işlem görmeyen hesaplar Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu’na (TMSF) devredilecek. Türkiye dışında yaşayıp, Türkiye’de hizmet veren bankalarda hesabı bulunan gurbetçiler hesaplarınızı kontrol etmeyi unutmayın. Bankada unutulan paralara Devlet el koyacak.

Bankada unutulan paralara Devlet el koyacak

TMSF’den yapılan açıklamada, Bankacılık Kanunu’nun 62’nci maddesi gereğince; bankalar nezdindeki mevduat, katılım fonu, emanet ve alacaklardan hak sahibinin en son işlem tarihinden başlayarak on yıl içinde işlem görmeyen hesaplar zamanaşımına tabiidir.

Söz konusu maddenin uygulanmasına ilişkin yayımlanan yönetmeliğin 8’inci maddesi gereğince zamanaşımına uğrayan mevduat, katılım fonu, emanet ve alacakların listesi Şubat ayı başından itibaren bankaların, TMSF, Türkiye Bankalar Birliği   ve Türkiye Katılım Bankaları Birliği  internet sitelerinde Mayıs ayının sonuna kadar yayınlanacak.

Bu kapsamda, 2009 yılından itibaren hareket görmeyen zamanaşımına uğramış olan hesaplara ilişkin olarak yayınlanan listelerde ismi bulunan hesap/hak sahiplerinin, Haziran ayının 15’ine kadar işlem yapmaları gerekiyor. Vatandaşların Banka Şubeleri veya Genel Müdürlüklerine başvurmamaları durumunda yasa gereği zamanaşımına uğramış olan mevduat, katılım fonu, emanet ve alacakları Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu’na devredilecektir.

Hesap sahipleri e-Devlet veya TMSF’nin Web sitesinden https://zamanasimisorgu.tmsf.org.tr/ linkinden sorgulama yapabilirler.

(HS)

Yorum Yaz

Yorumunuzu Yazın.
Adınızı Girin