Ayamama Deresi: Deniz motorları ile taksi devri geliyor

1844
ayamama

Tatil

İstanbul’da Marmara Denizi’nden Ayamama Deresine deniz motorları ile taksi devri başlıyor.

Bakırköy, Bahçelievler ve Küçükçekmece ilçeleri içerisinde bulunan Ayamama Deresi, İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından hayata geçirilen proje ile önemli bir yaşam merkezi haline geliyor. Özellikle Osmanlı döneminde, çevresindeki bostanlar, bahçeler ve çiftlikler için önemli bir su kaynağı olan Ayamama Deresi, hayata geçirilen proje ile hak ettiği değerine yeniden kavuşmuş olacak.

Bölge, pek çok spor alanıyla da aktif yaşamın merkezi olacak. Proje kapsamında planlanan düzenlemelerden biri de Ayamama Deresine deniz yolu ile ulaşım mümkün olacak. Marmara Denizinden, İstanbul Dünya Ticaret Merkezi ve İstanbul Fuar Merkezine, deniz taksi ve tekne gibi deniz araçlarıyla yeni bir ulaşım yolunun oluşturulması amaçlanıyor.

Proje tamamlandığında; Ayamama Deresi, içinden temiz suların geçtiği, çevresi çeşit çeşit bitkilerle bezenmiş yemyeşil bir ekolojik alana dönüşecek.

Vatandaşların ve turistlerin sazlıklara gelen kuşlar ve kelebekler eşliğinde suda yüzen balıkları seyrettiği, süs şelalelerine bakarak suyun dinlendirici özelliğinden istifade ettiği, gölgeli ağaçların altında gezindiği, çocukların suyla kaynaşarak balıklarla oynadığı, küçük gölet alanları ve spor tesislerinin yer aldığı keyifli sosyal bir çevre oluyor.

ayamama

 

ayamana projesi.PNG2

 

Yorum Yaz

Yorumunuzu Yazın.
Adınızı Girin