“Ayakkabınızı bedava boyarım” diyen olursa kanmayın

2765
ayakkabı

Tatil

Avrupa’da büyük şehirlerde yerli ve yabancı turistlerin parasını alabilmek için bir çok yöntem var. İstanbul’daki boyacıların oyununa gelmeyin. Detaylar haberde…

Türkiye’de kapkaç, yankesicilik, taksi dolandırıcılığı yerel halkı olduğu kadar turistleri de korkutuyor. Bunun yanında Avrupa’nın önemli şehirleri de turist dolandırıcılığı konusunda pek masum sayılmaz. Peki tatil planı yapanlar nerede hangi dolandırıcılık yöntemlerine dikkat etmeli?

1.Roma, Milano, Venedik

Genelde park halindeki yabancı plakalı araçlar İtalya’da büyük tehlike altında. Araç kiralayarak gittiğiniz Roma, Milano, Venedik gibi şehirlerde park halindeki aracınızı arkadan çarpılmış olarak bulabilirsiniz. Bu taktikle sizin polise ceza ödemenize neden olurlar. Çünkü kırık, bozuk ayna ceza ödemek için yeterli bir durumdur.

2.Barcelona

Barcelona Avrupa’da hırsız ve yankesicileriyle oldukça kötü bir şöhrete sahiptir. 3 milyonluk şehir her sene 10 milyondan fazla turist çektiği için yerel halk fazlasıyla huzursuz. Bu huzursuzluk da turistlere karşı suç oranında ortaya çıkıyor. Barcelona planı olanlar ceplerine ve çantalarına özellikle dikkat etmeli.

3.İstanbul

İstanbul gibi suç oranı yüksek bir şehirde turistlere özel dolandırıcılık yöntemleri olmaması beklenemez. Taksicilerin şehri bilmeyen turistleri fazla gezdirmesi gibi yöntemler artık klasikleşirken öyle bir yöntem daha ortaya çıktı ki, yerli turistler bile bu numaraya kanabiliyor. Gözüne kestirdiği kişinin görebileceği şekilde fırçasını düşüren ayakkabı boyacısına iyi niyetli saf turist fırçayı getirir ve bu iyiliğine karşılık bedava ayakkabı boyama teklifiyle karşılaşır. Bedava lafına kanarak kabul eden turist daha sonra aslında bunun yalan olduğunu anlar ama artık çok geçtir. Boyacı ne yapar, ne eder, turistten yine de para alır. Hatta parayı almadan gitmesine izin vermez. Bu yönteme turistlerin uğrak yeri olan Sultanahmet meydanında oldukça sık rastlanıyor.

Haber: Çağatay Özalp

Yorum Yaz

Yorumunuzu Yazın.
Adınızı Girin