Avusturya’da otoyolu kullananlara vinyet uyarısı

5227

Tatil

Avusturya’da paralı olan otoyolların kullanımı için gerekli vinyet pulu, hala bir çok sürücünün başını ağrıtıyor. Satın almanıza rağmen 120 Euro ceza ödemek istemiyorsanız bu uyarılara dikkat..

Avusturya8Bir çok ülkede olduğu gibi Avusturya’da da otoyolların kullanımı paralı. Sürücü, satın aldığı vinyet pulunu aracının camına yapıştırması gerekiyor. Uygulama yıllardır aynı, nasıl yapılacağı defalarca basında da yer aldı ancak hala bazı sürücüler vinyeti yanlış yapıştırdıkları için ceza ödemek zorunda kalıyorlar.

Yaz sezonu yaklaşıyor. Bu yıl da yine yüzbinlerce sürücü Avrupa’dan Türkiye’ye doğru yola koyulacak. Bu nedenle vinyet ile ilgili bir hatırlatmada daha bulunalım dedik….

Türkiye ve Avrupa’dan en güzel tatil yerleri, Sılayolu haberleri, uçak bileti kampanyaları / Urlaubs News aus der Türkei und Europa: www.facebook.com/turizmavrupa

Alman Otomobil Kulübü ADAC’nin uyarıları şöyle:

Vinyet pulunu aracın ön camına, sol üst köşeye yapıştırmanız gerekiyor.

Avusturya (1)Vinyet pulunu camına hiç yapıştırmayan veya yanlış şekilde yapıştıranlara 120 Euro para cezası kesiliyor.

Ceza ödenmezse kısa sürede miktar ikiye katlanabiliyor.

Vinyet pulunu yapıştırdıktan sonra üzerindeki folyoyu çıkarmanız gerekiyor. Bunu unutan sürücülere de ceza geliyor.

Bazı sürücüler vinyeti cam yerine aracın başka bölümlerine yapıştırıyorlar. Bu durumda pulun bir geçerliliği olmuyor.

Yine bazı sürücüler satın aldığı vinyet pulunu hiç yapıştırmıyor ve yanında bulundurmanın yeterli olacağını düşünüyor. Ancak bunlar da yanılıyorlar.

Araçlar otoyol üzerindeki kameralar tarafından kontrol ediliyor. Ayrıca Asfinag,şirketi ekipleri de otoyol üzerinde denetim yapıyorlar.

Avusturya (2)Şunu unutmamak gerekir…Vinyet zorunluluğu Avusturya sınırlarına girer girmez başlıyor. Bu nedenle vinyet pulunu henüz ülkeye girmeden önce (Sınıra yakın benzin istasyonlarından) veya Avusturya sınırındaki satış noktalarından almak gerekiyor.

Bazı sürücüler daha önce satın aldıkları vinyetin geçerlilik süresinin geçtiğini fark etmiyorlar. Bu durumda da ceza ödemek zorunda kalıyorlar.

Yorum Yaz

Yorumunuzu Yazın.
Adınızı Girin