Avusturya’da okulda Osmanlı ve Türk düşmanlığı!

352
Osmanlı

Tatil

Avusturya’da okulda Osmanlı ve Türk düşmanlığı!

Çok sayıda vatandaşımızın yaşadığı Avusturya’da skandal bir olay meydana geldi. Graz kentindeki bir ilkokulda çocuklara Türk ve Osmanlı düşmanı bilgilerin yer aldığı bir ders notu dağıtıldığı iddia edildi. Geçmişte Graz kentindeki olumsuz olaylardan bahsedilen yazıda çekirge istilası, Osmanlı ve veba örnek olarak gösterildi. Türkler için kullanılan tabirler büyük tepkilere neden oldu.

Çocukları ve kadınları öldürdüler

Yazıda şu ifadeler yer alıyor:

“Tam çekirge sorunu bitti derken bu defa yeni, korkunç bir düşman geldi: Osmanlılar. Sen onları belkide “Türkler” (Türken) olarak tanıyorsun. Çok yabanı bir akıncı topluluğuydular ve doğudan buraya geldiler. Osmanlılar heryeri yakıp yıktılar, erkek, kadın ve çocukları öldürdüler. Onlara bu nedenle “yakanlar” deniyordu. Graz’ın dış kesimleri yerle bir oldu. (Yakıldı) Kale ve Graz şehrini surlar çok sağlam olduğu için ele geçiremediler.”

Vatandaşlar büyük tepki gösterdi

Ders notunu gösteren görselin sosyal medyada yer alması sonrası hem Avusturya hem de diğer ülkelerde yaşayan vatandaşlardan yoğun tepki oldu. Herkes “böyle bir yazının okulda dağıtılmasına nasıl izin verilir” diye eleştiride bulundu. Küçük çocukların bu yöntemle adeta beyinlerinin yıkandığı ve Türk düşmanlığı yaratıldığı belirtildi.

Büyükelçilik araştırma yaptı

Olaya Türk makamları da seyirci kalmadı. Türkiye’nin Viyana Büyükelçiliği sosyal medyadan şu bilgiyi paylaştı:

“Graz’da bir ilkokulda öğrencilere, milletimize ve tarihimize ilişkin çirkin ve yakışıksız ifadeler içeren ve yabancı düşmanlığını körükleyen bir ders notunun dağıtılması olayıyla ilgili olarak, çocukları sözkonusu okulda eğitim gören vatandaşlarımızla görüşülmüştür. Graz Katedralinin dış duvarındaki fresklere atıfta bulunulan bahsekonu okuma parçasında milletimize ve tarihimize karşı kabul edilemeyecek ifadelere yer verildiği teyit edilmiştir. Konu hakkında Büyükelçiliğimizce Avusturya makamları nezdinde gerekli girişimlerde bulunulmaktadır.”

Avusturyalı yetkililerin bu olayla ilgili ne tür açıklamalar yapacağı merak konusu.

Osmanlı

Osmanlı

(A)

Haberleri kaçırmamak için sayfamızı takip edin: www.facebook.com/turizmavrupa

Yorum Yaz

Yorumunuzu Yazın.
Adınızı Girin