Avusturya’da bugünden itibaren nerede maske takmak zorundayım?

424
maske takmak

Tatil

Avusturya’da bugünden itibaren nerede maske takmak zorundayım?

Salgınla mücadelede yeni bir döneme giren Avusturya’da bugünden itibaren yeni maske kuralları geçerli. Alınan karara göre artık sadece belirli yerlerde maske takmak zorunlu. Bunlar toplu taşıma araçları, taksiler, eczaneler, sağlık merkezleri, doktorlar, kuaförler, kozmetik salonları. Yani metroya veya otobüse binenler hem aracın içinde hem de istasyonlarda maske takmak zorundalar. Sadece 6 yaşından küçük çocuklar ve sağlık sorunları sebebiyle takamayanların maske zorunluluğu yok. Maske takmadan toplu taşıma aracına binmek isteyenlerin geri çevrilme ihtimalleri var.

Alışverişte maske zorunluluğu kaldırıldı

Buna karşılık insanlar artık okullarda, mağazalarda, süpermarketlerde, restoranlarda ve otellerde artık maske takmak zorunda değiller. Elbette isteyen yine takabilir. Ayrıca en az 1 metre sosyal mesafe kuralı da hala geçerli.

Doktorlar beğenmedi: Erken karar

Korona tedbirleri ile ilgili alınan yeni maske kararı elbette bir çok kişi tarafından memnuniyetle karşılandı. Ancak ülkedeki doktorlar, maske zorunluluğunun bazı yerlerde kaldırılmasını “Erken karar” olarak değerlendirdiler. Sağlık uzmanlarına göre özellikle süpermarket gibi alışveriş yerlerinde maskeyi takmak hala çok önemli.

(A)

Haberleri kaçırmamak için bizi takip edin:

Yorum Yaz

Yorumunuzu Yazın.
Adınızı Girin