Avusturya vinyeti kaldıracak mı?

1140

Tatil

Her yıl yaklaşık 150000 kişinin otoyolları kaçak kullandığı Avusturya’da yeni bir formül aranıyor. Uzmanlar, otoyol ücretini kaldırıp parayı bakın nereden almayı düşünüyor..

Avrupa’nın göbeğindeki Avusturya hem kuzeye, hem de güneye giden sürücülerin en çok geçtiği ülkelerden. Otoyolları kullanan her sürücünün normalde ücret karşılığı vinyet pulu alıp aracının camına yapıştırması gerekiyor. Ancak her yıl yüzbini aşkın sürücü yakalanmayı göze alıp otoyolları kaçak kullanıyor.

Her ne kadar denetim yapılsa da ülke yüzbinlerce Euro zarar ediyor. Çünkü her aracın kontrol edilmesi çok güç. Yıllardır soruna çözüm arayan yetkililer bunun için çalışma grupları oluşturdular. Uzmanlar para kaybını önlemek için yeni projeler üretiyorlar. Bunlardan bir tanesi de Avusturya’da otoyol ücretinin tamamiyle ortadan kaldırılması.

Önceki gün toplanan eyaletlerin ulaşım yetkilileri konuyu bir kez daha ele aldılar. Oluşturulan çalışma grubu önümüzdeki yıla kadar incelemerlde bulunup bir sonuca varacak. Plana göre otomobiller için uygulanan vinyet uygulaması tamamiyle ortadan kaldırılacak. Buna karşılık akaryakıt vergisine zam yapılacak. Bu da benzin, mazot, gazın zamlanacağı anlamına gelir.
Yetkililer, sadece geçtiğimiz yıl 160000 sürücünün vinyet almadan otoyolları kaçak kullandığını tespit etmişti. Gerçek sayının çok daha fazla olduğu dikkate alınırsa Avusturya’nın yıllık zararnı milyonlarca Euro’yu buluyor.

AVUSTURYA KAÇAKLARI BÖYLE YAKALAYACAK

Yorum Yaz

Yorumunuzu Yazın.
Adınızı Girin