Avusturya Macaristan sınırında kontroller ne zaman bitecek?

1114
Macaristan1

Tatil

Avusturya-Macaristan sınırında araçlar didik didik aranıyor. Bu uygulama daha ne kadar sürecek?

Göçmenlerin Macaristan üzerinden akın akın gelmesi nedeniyle sınır kontrollerini artıran Avusturya, sürücülerin korkulu rüyası oldu. Özellikle Türkiye’de izinlerini tamamlayıp yaşadığı ülkeye geri dönen vatandaşlar kilometrelerce uzunluğundaki araç kuyruklarında saatlerce beklemek zorunda kalıyorlar.

Hafta içinde durum biraz normale döner gibi oldu ancak önümüzdeki haftasonu için şimdiden alarm veriliyor. Bazı bölgelerde okul tatillerinin sona erecek olması nedeniyle çok sayıda aracın Macaristan’dan Avusturya’ya giriş yapacağı belirtiliyor. Bu nedenle cumartesi ve pazar günleri yeni yığılmaların olacağı belirtiliyor.

Yetkililer, içinde kaçak yolcu saklanmış olabilecek araçların arandığına dikkat çekiyorlar. Yani bu demek oluyor ki her araç durdurulabilir ve daha detaylı aranabilir. Peki bu uygulama daha ne kadar sürecek? Avusturya makamları, en az yıl sonuna kadar aramaların devam edeceği mesajı veriyorlar.

Sorun sadece Avusturya-Macaristan arası ile de sınırlı değil. İtalya üzerinden gelen araçlar da aranıyor. Alman Otomobil Kulübü ADAC, önümüzdeki haftasonu için sürücüleri uyararak “Bekleme sürelerine hazırlıklı olun. Mümkünse alternatif sınır kapılarını kullanın. Kesinlikle tanımadığınız kişileri aracınıza almayın” bilgisini verdi.

Yorum Yaz

Yorumunuzu Yazın.
Adınızı Girin