Avrupa’ya „tek vinyet“ geliyor

2592

Tatil

Avrupa’da her ülkenin otoyol kullanım ücretini farklı hesaplaması kargaşaya neden oluyor. AB, bu sorunu merkezi bir vinyet sistemi ile çözecek.

Avrupa’dan Türkiye’ye karayolundan yolculuk yapanlar iyi bilirler, hemen hemen her ülkede otoyollar ücretli ve her ülkenin ayrı bir ödeme sistemi var. Örneǧin Almanya’dan hareket eden bir sürücünün ücret ödemesi gereken ülkelere bir göz atalım: Avusturya, Slovenya, Hırvatistan, Sırbistan, Bulgaristan. Bazı ülkelerde ödeme gişeleri var (Türkiye’de olduǧu gibi), kaç kilometre gittiyseniz o kadar ödüyorsunuz. Bir de 10 günlük, aylık veya yıllık vinyet alınmasıgereken ülkeler var. Bunlarda kaç kilometre gittiǧinizin bir önemi yok. Otoyolu sadece 1 kilometre bile kullansanız vinyet pulunu satın alıp aracın camına yapıştirmanız gerekiyor (Örneǧin Avusturya). Yani sürücüler açısından son derece karışık bir durum söz konusu.

Avrupa Birliǧi buna bir son vermek istiyor. Alman Welt Gazetesi’ne konuşan AB’nin Ulaşımdan sorumlu bakanı Violeta Bulc, Avrupa Birliǧi ülkelerini kapsayan merkezi bir otoyol ödeme sitemi için hazırlık yaptıklarını bildirdi. Geride bırakılan kilometre başına ödemeyi öngören sistemi kabul etmesi için Almanya’yı ikna etmeye çalışan AB’ye göre bu sistem çok yakında hayata geçebilir.

Bakalım merkezi bir vinyet sistemi gerçekten de işleri kolaylaştıracak mı?

Yorum Yaz

Yorumunuzu Yazın.
Adınızı Girin