Avrupa’nın en uzunu olacak: Tünel ne zaman açılıyor?

264
Tünel
Foto:http://www.trabzon.gov.tr/

Tatil

Avrupa’nın en uzunu olacak: Tünel ne zaman açılıyor?

Trabzon – Gümüşhane karayolu üzerinde yapımı süren, tamamlandığında çift tüp 29 kilometre uzunluğuyla dünyanın ikinci, Avrupa’nın ise en uzun kara yolu tünelinde çalışmalar devam ediyor.  Ulaştırma ve Altyapı Bakan Adil Karaismailoğlu, yeni Zigana Tüneli şantiyesinde incelemede bulundu. Zigana Tüneli’nin 10-15 kilometre uzunluğundaki bir yol aksı üzerinde 14,5 kilometrelik çift tünelden oluştuğuna dikkati çeken Karaismailoğlu, gazetecilere açıklamalarda bulundu. Karaismailoğlu “Çift tüp tünel olarak Avrupa’nın en uzun tünellerinden bir tanesi. Dünyanın en büyük projelerinden bir tanesi, kara yolu envanteri içinde yine çift tüp tünel olarak çok özel bir proje, havalandırma sistemleriyle, yapım tekniğiyle. Hep söylüyoruz ya ‘Dünyanın gıptayla baktığı projeleri yapıyoruz.’ diye, işte Zigana Tüneli de onlardan bir tanesi. Bitirdiğimizde bölgeye büyük bir değer katacak proje. Aslında Zigana Tüneli, Trabzon-Erzurum arasında 300 kilometrelik mesafede bir aksı tamamlayan tünellerden sadece bir tanesi.”

Erzurum ile Trabzon arasında ulaşım kolaylığı

Zigana Tüneli bittiğinde buranın Erzurum ile Trabzon arasında hem lojistik koridor olarak hem de ulaşım açısından büyük önem ihtiva eden bir tünel olacağını dile getiren Karaismailoğlu, “Dünyanın en önemli, en büyük tünellerinden bir tanesi olarak bölgeye büyük hizmetler yapacak. Hem lojistik olarak Trabzon Limanı’nı Orta Anadolu’ya bağlayacak, Türkiye’nin güneyine, doğusuna bağlayacak önemli bir aks üzerinde olacak. İnşallah burayı bitireceğiz en kısa zamanda.” diye konuştu.

Eski yol 8 km kısalacak

Karaismailoğlu, Trabzon’a değer katacak projeleri hayata geçirmeye çalıştıklarını vurgulayarak, “Zigana Tüneli bittiğinde 14,5 kilometrelik bir tünel olmasının yanında eski yolu 8 kilometre kısaltıyor. Bittiğinde zamandan ve yakıttan müthiş derecede kazanım sağlıyor. Hep bizim ulaştırma altyapı projelerinde söylediğimiz gibi, bizim artı etkilerimizi hesapladığımızda çok kısa zamanda bu tünele yapılan yatırımlar geri dönüyor.” dedi.

Tünel 2022 yılında açılacak

Zigana Tüneli’nin 30 yıl önce de gündemde olduğunu belirten Karaismailoğlu, 1,7 kilometrelik tünel inşaatının yıllarca sürdüğünü, inşaatı tamamlanınca da adeta bir bayram havasında açıldığını ifade etti.

Karaismailoğlu, şimdi ise 14,5 kilometrelik tüneli hizmete almanın çabası içinde olduklarını, tüneli 2022 yılının bu vakitlerinde açmayı hedeflediklerini söyledi.

Kaynak: https://www.uab.gov.tr/

Haberleri kaçırmamak için bizi takip edin:

Yorum Yaz

Yorumunuzu Yazın.
Adınızı Girin