Avrupalı Türkler yabancı turistten ne kadar fazla harcıyor?

864
yabancı

Tatil

Avrupalı Türkler yabancı turistten ne kadar fazla harcıyor?

Türkiye Avrupa Eğitim ve Bilimsel Araştırmalar Vakfı (TAVAK) “Avrupalı Türklerin Türk turizmindeki yeri”nin araştırmasının sonuçlarını yayınladı. Araştırmaya göre bu yıl Türkiye’ye gelen Avrupalı Türk turistlerin sayısının diğer yıllara göre çok daha az olduğu ortaya çıktı. Geçen yıllarda da olduğu gibi bu yılda gurbetçilerin harcadığı para yabancı turistlerden fazla oldu. İşte araştırmanın satırbaşları:

Avrupalı Türklerin Türkiye’de kalış süreleri azalıyor

Son yıllarda Avrupalı Türklerin kalış sürelerinin kısaldığı ortaya çıkıyor. Buna göre Avrupalı Türkler, bu yıl Türkiye’de 24 gün yerine, en fazla 21 gün kalmayı planlıyorlar. Çok kısa süreli ayrı ziyaretleri dışında her yıl olduğu gibi İstanbul, Antalya, Çeşme, Alaçatı, Güneydoğu Anadolu Bölgesi ve Karadeniz ortaya çıkıyor.

En çok ziyaret edilecek yer yine İstanbul

Revaçtaki bölgelere baktığımız zaman, Avrupalı Türklerin, %42’si bu yıl tatillerinin bir bölümünü İstanbul’da geçirmeyi planlamakta. Antalya bu yıl düşüş göstermekte ve sadece %18’i buraya gitmek istiyor. Bodrum %11 olurken, Çeşme ve Alaçatı’da bu oran %22’ye kadar yükseltmekte. Bunun nedeni özellikle genç Avrupalı Türklerin Çeşme ve Alaçatı’ya çok rağbet göstermelerinden kaynaklanmakta.

Avrupalı Türkler en çok aile ziyaretleri için Türkiye’ye geliyor

Ziyaretlerin, %49’u aile ziyaretlerini içermektedir. Avrupalı Türkler,%24 oranında deniz tatili yaparken, eğlence tatili ise %20 ile İstanbul olarak ortaya çıkmaktadır. Artık evlilik ve bürokratik işlemler için gelenlerin oranı düşmüştür. Avrupalı Türkler artık evliliklerini içinde yaşadıkları ülkelerde gerçekleştirmektedirler. Türkiye’ye evlilik için gelenler %1 civarındadır. Bu yıl ekonomik krizin de etkisiyle Türklerin ortalama 1.050 Euro harcayacaklarından hareket edilmektedir.

Avrupalı Türkler Avrupalı Turistlerden yüzde 15 daha fazla harcama yapıyor

Her halükarda, Avrupalı Türklerin, Avrupalı turistlere göre en azından %15 daha fazla harcama yapacağı görülmekte.

(A)

Kaynak:https://tavakvakfi.org/wp-content/uploads/2020/08/Avrupal%C4%B1-T%C3%BCrklerin-T%C3%BCrk-Turizmindeki-Yeri-Ara%C5%9Ft%C4%B1rmas%C4%B1-%E2%80%93-a%C4%9Fustos-2020-.pdf

Yorum Yaz

Yorumunuzu Yazın.
Adınızı Girin