Avrupa’dan Türkiye’ye yolculuk: Bu güzergahlar arasından seçim yapın

10 Haz. 2019
3778 Görüntülenme
Yolculuk
© ADAC

Yaz tatilini geçirmek üzere Türkiye’ye karayolundan yolculuk yapacakları bilgilendiren Alman Otomobil Kulübü ADAC sürücülere güzergah tavsiyelerinde bulundu. Milyonlarca üyesi bulunan kuruluş, sürücülerin bir çok seçenek arasında seçim yapabileceğine dikkat çekerken, ayrıca tavsiye edilmeyen güzergahları da açıkladı.

ADAC uzmanları, Türkiye’ye yolculuk yapacakların Slovenya/ Hırvatistan ve daha sonra Sırbistan ve Bulgaristan üzeri Türkiye’ye ulaşabileceği gibi ayı zamanda Makedonya/ Yunanistan yolunu da kullanabileceğini hatırlatırken şu bilgileri verdiler:

Kuzey Avrupa’dan yola çıkanlar Çek Cumhuriyeti (Çekya) üzeri de yolculuk yapabilirler. Bu özellikle güney Almanya’daki yoğunluğu es geçmek için önemli bir alternatif. Prag üzeri gitmeye karar verenler Macaristan / Slovakya’dan geçip Sırbistan’a geçiş yapabilir ve daha sonra buradan normal yoldan devam edebilirler.

Kara yolculuğu sevmeyenler İtalya’dan kalkan feribot seferlerini tercih edebilirler. İtalya’dan Yunanistan’a geçip buradan karayolundan devam etmek mümkün.

Sürücüler açısından ilginç olabilecek bir başka alternatif de Romanya güzergahı. Sürücülerin pek bilmediği bu ülkeden gitmeyi tercih edenler Macaristan’dan Romanya’ya, buradan da Bulgaristan’a geçebiliyorlar. Yani Sırbistan komple atlanmış olunuyor. Bunun avantajları olduğu gibi dezavantajları da var. Örneğin Bükreş ve çevresinden geçmek tercih edilmemeli. Çünkü bu bölgede trafik yoğun oluyor ve bekleme süresi olabilir. Ayrıca Romanya’daki otoyollar diğer Avrupa ülkelerindeki gibi kaliteli değil.

Sürücülere tavsiye edilmeyen güzergah ise Güney Hırvatistan, Arnavutluk ve Karadağ üzeri yolculuk. Bu bölgede altyapı sorunları olduğu için sürücüler sorun yaşayabilirler.

ADAC

ADAC

(A)

Yorumlar

Yorum bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir