Avrupa’da sınır kontrolleri artıyor: Sürücüler neye dikkat etmeli?

3216
Macaristan1

Tatil

Avrupa’da bir çok ülke sınır kontrollerini artırmak için harekete geçti. Önümüzdeki yaz arabayla yolculuk yapacaklar uzun süre kuyruklarda beklememek için ne yapabilir?

Mültecilerin Avrupa’ya izinsiz girmesini engellemek isteyen ülkeler yavaş yavai sınır kontrollerini artırmaya başladılar. Gidişat onu gösteriyor ki önümüzdeki aylarda bu tedbirler daha da artacak. Hatırlanacağı gibi geçtiğimiz yıl da benzer önlemler alınmış ve karayolundan ülkeler arası yolculuk yapanlar uzun süre kuyruklarda beklemek zorunda kalmışlardı.

Bu yıl Almanya daha şimdiden harekete geçerek Avusturya ile olan sınır bölgelerindeki kontrolleri artırdı. Daha fazla memurun görevlendirildiği sınır geçişlerinde şüpheli bulunan araçlar aranıyor. Bu da tabiki trafik akışını olumsuz etkiliyor. Bu konuda adım atan bir başka ülke Çek Cumhuriyeti oldu. Çekler önceki gün sınırlarında polisler göndererek tatbikat uyguladı. Mültecilerin ülkeye kaçak girmesini engellemek için neler yapılabileceğini gözden geçirdi.

Geçtiğimiz yıl olduğu gibi bu yıl da Macaristan sınırında sıkı tedbirler alınacak. Bunun haricinde Slovenya, Hırvatistan’da da benzer adımların atılması bekleniyor.

Avrupa’dan arabayla Türkiye’ye yolculuk yapanlar uzun süre araç kuyruklarında beklemek istemiyorlarsa sınır kapılarında yaşanan gelişmeleri yakından takip etmeliler. Ancak bu şekilde hangi ülkelerde sorun yaşandığını görebilir ve alternatif güzergahlar kullanabilirler. Ayrıca trafiğin yoğun olduğu günlerde yolculuk yapmamak gerekir. Bunlar genellikle cuma, cumartesi ve pazar oluyor. Sürücüler birbirleriyle bilgi alışverişinde bulunarak da bazı sorunları önceden halledebilirler. Önden giden araç ertesi gün yola çıkacakları uyarabilir ve başka yoldan gitmesini sağlayabilir.

YASAL UYARI: Bu haberin ve fotoğrafların yayın hakkı www.turizmavrupa.com sayfasına aittir. İzinsiz kullanılması durumda yasal işlem başlatılacaktır.

Yorum Yaz

Yorumunuzu Yazın.
Adınızı Girin