Avrupa’da ikinci dalga korkusu çığ gibi büyüyor

1364
Avrupa

Tatil

Avrupa’da ikinci dalga korkusu çığ gibi büyüyor

Yeni tip Koronavirüs (Covid-19) salgınının ilk dalgasını atlattıktan sonra kademeli normalleşmenin sonlarına gelinen Avrupa ülkelerinde ikinci dalga beklentisi korku yaratıyor.

Dünya genelinde enfekte olan 16 bin 737 bin 842 kişiden 660 bin 383’ünün hayatını kaybettiği Koronavirüs salgınında Avrupa’da ikinci dalga krizi çıktı. Özellikle Belçika, Almanya ve İspanya’da yeniden gözlenen vaka yükselişi kıta genelinde görülüyor. İkinci dalga tehlikesine karşı Avrupa ülkelerinin sınır kontrollerini artırdığı ve 14 günlük karantina uygulamalarını sıklaştırıldığı belirtiliyor.

Almanya vatandaşlarını İspanya’ya gitmemesi için uyardı

İngiltere’de Koronavirüsü atlatan Başbakan Boris Johnson Avrupa’da ikinci dalgaya karşı tedbirli olmaları gerektiğine dikkat çekerken, son günlerde günlük vaka sayısı iki kat artan Almanya’da kurallara uyulduğu taktirde ikinci dalganın önlenebileceği görüşü hakim. Almanya ayrıca vatandaşlarını İspanya’nın bazı bölgelerine gitmemeleri konusunda uyarıyor.

Belçika ve Fransa da ikinci dalgaya karşı İspanya için aynı uyarıları yineliyor, İspanyol yetkililer ise salgının kontrol altında tutulduğunu belirterek bu ülkeleri ayrımcılıkla suçluyor.

Öte yandan Almanya’daki vaka sayısının 207 bin 707, Belçika’da 66 bin 662, İspanya’da 280 bin 610 ve İngiltere’de 302 bin 295’e ulaştığını hatırlatalım.

(BY)

Haberleri kaçırmamak için bizi takip edin:

Yorum Yaz

Yorumunuzu Yazın.
Adınızı Girin