Avrupa’da dizel otomobillere olan ilgi geriliyor

123
Avrupa’da dizel

Tatil

Emisyon oranlarından dolayı çevreyi daha çok kirleten dizel otomobillere karşı savaş açan Avrupa’da dizel motorlu araçların pazar payı her geçen gün küçülüyor. Kademeli olarak dizel otomobil üretimini durdurmaya çalışan Avrupa’da birçok ülke 2040 yılında dizel araçları yasaklayacak.

Avrupa genelinde milyonlarca yeni araç her yıl yollara çıkarken Devletler daha temiz bir çevre için elektrikli otomobilleri desteklemeyi planlıyor. Bu çerçevede dizel otomobillere olan ilgi her geçen yıl düşüyor. Geçen yıl Avrupa Birliği (AB) ülkelerindeki dizel motorlu araçların payı yüzde 35,9’dan 30,5’e geriledi.

Avrupa Otomobil İmalatçıları Birliği (ACEA) 2019’a ilişkin otomobil motor çeşitlerinin piyasa pay oranlarını açıkladı. İstatistiklere göre tüketiciler Avrupa’da dizel motorlu otomobillerden vazgeçmeye başladı. Tüketiciler dizel araçlar yerine benzinli ve elektrikli otomobillere yöneliyor.

AB ülkelerinde geçen yıl trafiğe yeni çıkan benzin motorlu otomobillerin piyasa payı yüzde 56,6’dan 58’9’a çıktığını aktaran ACEA, aynı dönemde elektrikli araçların da satış rakamlarında artış yaşandığını belirtti. ACEA verilerine göre; elektrikli otomobillerin pazardaki payı yüzde 1 artış gösterdi. 2019 yılında piyasadaki otomobillerin yüzde 3,1’ini elektrikli araçlar oluşturuyor.

(HS)

Haberleri kaçırmamak için sayfamızı takip edin: www.facebook.com/turizmavrupa

Yorum Yaz

Yorumunuzu Yazın.
Adınızı Girin