Avrupa’da bu şehirlere de uçacak

946
Sunexpress

Tatil

2014’te kendi ciro rekorunu kıran SunExpress bu yıl Hollanda, Danimarka, İsveç ve Fransa’da yeni noktalara uçmaya başlayacak.

Türk Hava Yolları ile Lufthansa’nın ortak kuruluşu SunExpress, 2014’te 1 milyar 25 milyon Euro ile tarihinin en büyük cirosunu gerçekleştirdi. Taşınan yolcu sayısı 7.3 milyon olurken, doluluk oranı ise yüzde 85 olarak gerçekleşti. SunExpress Genel Müdürü Paul Schwaiger, “Elde ettiğimiz gelirlerle Türkiye’nin en büyük 50 şirketi arasına girdik” dedi.

2015 yaz sezonuyla beraber İzmir ve Antalya’dan Avrupa’da toplam 16 yeni noktaya daha uçmaya başlayacaklarını belirten SunExpress Genel Müdür Yardımcısı Faruk Çizmecioğlu, Antalya, İzmir, İstanbul, Adana, Alanya/Gazipaşa, Ankara, Bodrum, Dalaman, Elazığ, Gaziantep, Kayseri, Konya, Samsun, Şanlıurfa ve Trabzon’dan yurt dışına haftada 482 uçuş gerçekleştireceklerini belirtti.

Çizmecioğlu şöyle konuştu: “Antalya’ya tarifeli seferlerle en fazla turist getiren havayoluyuz ve iç hatlarda da Antalya’yı 8 kente direkt uçuşlarla bağlıyoruz. Antalya’dan yurt dışına gerçekleştirdiği mevcut 38 destinasyonun arasına tarifeli olarak Paris CDG, Strazburg, Lyon, Nantes, Cenova, Memmingen, Kopenhag, Lüksemburg, Amsterdam ve Stokholm’ü de ekleyeceğiz. Toplamda Antalya’dan 12 ülkede tam 48 dış hat noktasına haftada 267 uçuş gerçekleştireceğiz”.

2012 yılında İzmir’i HUB ilan ettiklerini belirten Çizmecioğlu, “İzmir’den mevcut 30 yurt dışı hattının yanı sıra, bu yaz sezonunda Belçika’da Brüksel, İtalya’da Roma ve Milano, Fransa’da Toulouse, Azerbaycan’da Bakü ve İngiltere’de Londra’ya da uçmaya başlayacağız. Bu uçuşlarla beraber İzmir’den Avrupa’da 14 ülkede 36 dış hat noktasına haftada 123 uçuş gerçekleştireceğiz,” dedi.

SunExpress Almanya (SXD) operasyonları hakkında bilgi veren SunExpress Almanya Genel Müdür Yardımcısı Server Aydın, SunExpress Almanya’nın 2014’te 1.76 milyon yolcu taşıyarak başarılı bir operayona imza attığını belirterek, “SunExpress Almanya, geçen yıla göre gelirlerini yüzde 44 artırarak 273 million Avro gelir etti. 2014’ü net bir kar ile kapattı” dedi.

Yorum Yaz

Yorumunuzu Yazın.
Adınızı Girin